You are here

Urlop na rowerze – zadbaj o bezpieczeństwo

Co roku w Polsce na popularności zyskują wakacje na rowerze. Dla wielu osób, chociażby ze względów ekonomicznych jest to lepszy środek transportu niż np. samochód. Radzimy, jak przygotować się do takiej podróży, aby przebiegła bez niemiłych niespodzianek.

Zadbaj o sprawny rower

Jeżeli wybieramy się na urlop rowerem, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czy mamy odpowiedni  sprzęt. Rower szosowy bardziej sprawdzi się na utwardzonych powierzchniach, rower miejski przystosowany jest głównie do miasta i tam polecalibyśmy go używać. Na dłuższym dystansie, szczególnie jeżeli w planach jest wycieczka po górskich trasach, sprawdzi się rower górski. Drugim krokiem jest sprawdzenie w jakim  stanie jest  pojazd. Najlepiej oddać go do serwisu rowerowego na porządny przegląd. Dobrze jest poinformować pracowników warsztatu o swoich planach. Będą wiedzieli na co szczególnie zwrócić uwagę i mogą doradzić co ewentualnie ze sobą zabrać. Jeżeli np. wybierasz się we wspomniane góry, koniecznie sprawdź stan klocków hamulcowych.

Bądź przygotowany na awarię

Przezorny zawsze ubezpieczony dlatego do tematu należy podejść odpowiedzialnie. W końcu wyruszamy w podróż, aby odpocząć i dobrze się bawić. Każda niespodziewana awaria może popsuć nam humor więc warto zadbać o niezbędnik rowerzysty. Powinny się w nim znaleźć podstawowe narzędzia i części wymienne.

Najpopularniejszym uszkodzeniem podczas jazdy rowerem jest przebita dętka. Naprawa zwykle polega na jej wymianie lub załataniu dziury. Dlatego warto mieć ze sobą co najmniej dwie dętki w zapasie. Przyda się również:

·        zestaw naprawczy z łatkami i klejem,

·        łyżka do zdejmowania opon,

·        pompka rowerowa.

Niektórzy jadąc w długą trasę decydują się wyposażyć rower w opony antyprzebiciowe lub bezdętkowe. Zmniejsza to ryzyko awarii, ale nie likwiduje jej do zera. W takim przypadku twój zestaw naprawczy powinieneś wyposażyć w pompkę na nabój CO2.

Pomyśl nad zakupem ubezpieczenia z assistance rowerowym

Rower przygotowany do wyjazdu a my do ewentualnych awarii? Świetnie! Nie zapominajmy jednak o ubezpieczeniu. Niestety jest to często ostatni punkt na liście wielu podróżujących, tym bardziej warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Dzięki assistance rowerowemu nie tylko będziemy mieć spokojną głowę, ale uzyskamy natychmiastową i profesjonalną pomoc. Obejmuje on wszelkie awarie, uszkodzenia, kradzież jak również nieszczęśliwy wypadek, oferując szeroki zakres świadczeń takich jak:

·        transport i naprawę roweru,

·        zwrot kosztów naprawy (jeżeli nie uda się naprawić pojazdu na miejscu zdarzenia)

·        pomoc medyczną w razie nieszczęśliwego wypadku,

·        organizację leczenia szpitalnego i procesu rehabilitacji,

·        dostęp do całodobowej infolinii medycznej,

·        informacja dotycząca imprez rowerowych oraz serwisów i sklepów sportowych, pomoc w organizacji biletów lotniczych na podróż z rowerem.

Dodatkowo w ramach assistance rowerowego jesteśmy chronieni ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.