You are here

Naprawa opony – assistance drogowe

Opony to jeden z najbardziej narażonych na usterki elementów samochodu. Nierówna nawierzchnia, duże obciążenie pojazdu, agresywna jazda, najechanie na przeszkodę lub ciało obce – wszystko to może spowodować uszkodzenie ogumienia. Często w efekcie niemożliwe jest kontynuowanie podróży. Na szczęście w takiej sytuacji służy pomocą Centrum Alarmowe Europ Assistance. Dowiedz się więcej!

Uszkodzona opona może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Niewielkie wybrzuszenie lub starcie bieżnika jedynie obniża komfort podróży i nie ma przeszkód, by poczekało z naprawą, aż dotrzesz do zaufanego serwisu samochodowego. Jednak takie uszkodzenia jak:

·         przecięcie lub przebicie opony (zwłaszcza gdy widać jej osnowę);

·         pęknięcie lub rozerwanie boku opony

niejednokrotnie powodują, że pojazd zostaje unieruchomiony. Dochodzi bowiem do nagłej utraty ciśnienia w kole i dalsza jazda jest niemożliwa (z wyjątkiem opon Run Flat, które pozwalają na kontynuowanie podróży jeszcze przez kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od „złapania gumy”).

Ubezpieczenie drogowe – pomoc w wymianie koła

Rozwiązanie po uszkodzeniu opony stanowi wymiana koła na zapasowe. W tym celu niezbędne będą:

·         koło zapasowe,

·         podnośnik,

·         klucz do kół,

·         trójkąt ostrzegawczy, który należy ustawić w odpowiedniej odległości od unieruchomionego pojazdu (1 metr na terenie zabudowanym, 30–50 metrów poza terenem zabudowanym, 100 metrów na autostradzie).

Wymiana koła wymaga jednocześnie odpowiednich umiejętności i użycia (niekiedy dość dużej) siły. W tym celu trzeba bowiem zdjąć kołpak, poluzować śruby (co może być trudne, zwłaszcza, gdy dojdzie do ich „zapieczenia”), podnieść auto przy pomocy lewarka itd. Niektórzy kierowcy – szczególnie bez doświadczenia – nie są w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić.

W takiej sytuacji należy wykonać telefon do Centrum Alarmowego Europ Assistance i skorzystać ze swojego ubezpieczenia drogowego. Wówczas Europ Assistance organizuje i pokrywa koszty wymiany koła zapasowego na miejscu zdarzenia. Fachowiec dojedzie do punktu, w którym samochód został unieruchomiony, i udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy.

Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości dokonania naprawy na miejscu (np. w wyniku wjechania w dziurę doszło także do poważnego uszkodzenia elementów podwozia lub układu kierowniczego), samochód zostanie odholowany do najbliższego czynnego zakładu wulkanizacyjnego, a kierowca nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów. Będzie musiał zapłacić jedynie za zakup nowej opony lub naprawę starego ogumienia.  

Więcej na temat ubezpieczenia drogowego, dostępnych pakietów oraz sposobu zamówienia usługi dowiesz się z tego artykułu: Auto assistance – jak ubezpieczyć samochód