You are here

Wypadek na rowerze- poradnik

Aż 83% rowerzystów nie jest wystarczająco widocznych na drodze. Brak odblasków, ciemny strój rowerzysty lub niesprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że podróżujący jednośladem może być narażony na fatalne w skutkach zderzenie. Co należy zrobić, jeśli wypadek rowerowy jednak się przydarzy? Sprawdź, jak postępować w razie stłuczki rowerowej.

Niedostateczna widoczność rowerzystów to tylko jedna z przyczyn wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Policjanci wskazują także na wymuszanie pierwszeństwa, nieprawidłowy manewr skrętu oraz niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Czasem jednak nawet tych najuważniejszych rowerzystów może spotkać przykra sytuacja, np. z winy innego użytkownika ruchu. Co należy wtedy zrobić?

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć rower nie tylko przed kradzieżą.

Krok 1. Zachowaj spokój

Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrealizować. Ważne jednak, by trzymać nerwy na wodzy, a tym samym starać się racjonalnie podejść do problemu. Zwłaszcza jeśli wypadek jest poważny.

Krok 2. Upewnij się, jakie są Twoje obrażenia

Sprawdź, co mogło stać się z Twoim zdrowiem. Unikaj wykonywania gwałtownych ruchów, ponieważ w szoku powypadkowym możesz nie poczuć złamania, a wstając, możesz zdecydowanie pogorszyć swój stan albo wpaść pod samochód. Lepiej więc spokojnie zostań na miejscu zdarzenia i upewnij się, jakie obrażenia poniosłeś.

Krok 3. Udziel pierwszej pomocy innym poszkodowanym

Następnie sprawdź, czy inni poszkodowani potrzebują pomocy. Być może powinieneś opatrzyć im ranę, wykonać sztuczne oddychanie. Pamiętaj, by udzielać pomocy w oznakowanym miejscu. Takie działania realizowane na środku drogi bez żadnych sygnałów na jezdni jest bardzo niebezpieczne dla Ciebie i innych – nieświadomych użytkowników ruchu.

Krok 4. W kryzysowej sytuacji zadzwoń po karetkę lub transport medyczny

W przypadku poważnych obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych (np. wstrząs mózgu) należy zadzwonić po karetkę. Jeśli jesteś właścicielem usługi assistance rowerowego, możesz zadzwonić po transport medyczny. W ramach pakietu Europ Assistance możesz otrzymać transport z miejsca zdarzenia lub zamieszkania do szpitala lub też innej placówki medycznej.

Warto pamiętać, że ubezpieczyciel pokrywa także koszty leczenia, wizyty rehabilitantów czy psychologów (do ustalonego limitu). Może nawet zorganizować operację i pokryć koszty zabiegów protetycznych.

Krok 5. Skontaktuj się z Centrum Alarmowym assistance rowerowego

Kolejnym krok stanowi organizacja transportu roweru – jeśli niemożliwa jest kontynuacja jazdy. Jeżeli masz wykupiony pakiet usług assistance rowerowy, nie musisz dzwonić po znajomych czy szukać na szybko usługodawcy. Wystarczy, że zatelefonujesz pod numer Centrum Alarmowego, a dyspozytor wyśle na miejsce wypadku kierowcę, który przetransportuje rower.

Jak widać, zorganizowanie pomocy na miejscu wypadku jest znacznie mniej problematyczne, jeśli masz ubezpieczenie assistance.

Po wypadku czasem trzeba jednak liczyć się z długotrwałą rehabilitacją, która wpływa na całe życie poszkodowanego. Warto zatem wyposażyć się również w ubezpieczenie NWW, które jest dostępne w pakiecie assistance. Dzięki niemu można otrzymać odszkodowanie z racji trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje pakiet assistance z ubezpieczeniem? Użyj kalkulatora ubezpieczenia Europ Assitance i przekonaj się, za jak niewielką kwotę możesz zapewnić sobie i swoim bliskim spokój i komfort podróżowania rowerem.