You are here

Odholowane auto – co dalej?

W 2016 r. zgłoszono ponad 33 tysiące wypadków drogowych i ponad 406 tysięcy kolizji drogowych. To kolejno o 2% i aż 12% więcej niż w roku ubiegłym.  Tendencja wzrostowa sprawia, że coraz więcej kierowców chce się ubezpieczyć w razie wypadku na drodze. Czasami zwykłe OC i AC to za mało, dlatego część właścicieli samochodów wybiera assistance drogowe, które oferuje pomoc na drodze obejmującą nie tylko holowanie auta. Sprawdź, na co jeszcze możesz liczyć, wykupując pakiet assistance drogowy.

Ubezpieczenie AC chroni właściciela i jego auto przed skutkami wypadków drogowych. Posiadając autocasco, można zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej po zwrot kosztów naprawy lub odszkodowanie w sytuacji kradzieży. Taka umowa nie pozwala jednak na uzyskanie pomocy na miejscu zdarzenia. Wtedy potrzebny będzie assistance drogowy. Zobacz, co otrzymujesz w pakiecie.

Przeczytaj także: Auto assistance – jak ubezpieczyć samochód?

Pomoc na drodze – co należy Ci się w ramach assistance drogowego

Podstawową usługą wchodzącą w skład assistance drogowego, np. w Europ Assistance, jest pomoc na miejscu stłuczki czy wypadku samochodowego. Poszkodowany dzwoni pod numer Centrum Alarmowego, a dyspozytor wysyła ekipę fachowców, którzy naprawiają auto. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nie ponosi kosztów części wymiennych.

W przypadku gdy naprawa samochodu nie jest możliwa na miejscu, wówczas ubezpieczyciel organizuje holowanie auta. Tutaj już koszty pokrywa firma, w której masz wykupiony pakiet assistance. Transport pojazdu odbywa się do najbliższego warsztatu naprawczego lub – na życzenie klienta – do miejsca zamieszkania.

Co po holowaniu pojazdu? Ubezpieczenie assistance zapewnia nocleg

Wyobraź sobie, że jedziesz na wakacje i przydarza Ci się stłuczka. Albo jesteś w podróży służbowej, daleko od miejsca zamieszkania, i masz wypadek drogowy. Twój pojazd został odholowany przez ubezpieczyciela assistance, jednak do końca dnia nie uda się naprawić auta. Co wtedy?

Jeśli masz wykupiony pakiet assistance samochodowy, możesz skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań. W standardowym pakiecie masz prawo wymagać organizacji pojazdu zastępczego. Centrum Alarmowe na życzenie klienta organizuje samochód zastępczy. Należy pamiętać, że koszty wynajmu pokrywa ubezpieczony.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wykupienia pakietu assistance premium. Wówczas w przypadku gdy odholowany samochód nie nadaje się do jazdy po naprawie w ciągu 1 dnia, przysługuje Ci jedno z poniższych świadczeń:

·         zakwaterowanie w hotelu – organizacja i pokrycie kosztów transportu

Ubezpieczyciel opłaca również wydatki na zakwaterowanie ze śniadaniem dla kierowcy i pasażerów. Dodatkowo wybrany przez usługodawcę hotel powinien mieć standard nie niższy niż 3 gwiazdki. Czas pobytu w obiekcie to okres potrzebny na naprawę pojazdu, nie dłuższy jednak niż 3 doby. Cały koszt zakwaterowania nie może przekroczyć 200 euro na osobę za dobę.

·         samochód zastępczy – organizacja i pokrycie kosztów najmu

Ubezpieczyciel płaci za wynajęcie auta zastępczego przez okres maksymalnie 3 dób. Klasa wybranego przez Centrum Alarmowe samochodu będzie zbliżona do klasy unieruchomionego auta. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów paliwa zużytego podczas użytkowania samochodu zastępczego.

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących ubezpieczenia assistance samochodowego? Wybierasz się na wakacje swoim autem? Przeczytaj poradnik dla kierowców: Wakacje za granicą.