You are here

Najczęstsze awarie samochodów

Dbasz o swój samochód, regularnie odwiedzasz sprawdzony serwis, wybierasz wysokiej jakości opony lub inne części zamienne i… nagle zdarza się awaria auta. Nie zawsze usterkę da się szybko i sprawnie naprawić. Jakie awarie najczęściej skłaniają kierowców do zadzwonienia po auto assistance? Sprawdź!

Co najczęściej decyduje o awarii samochodu? Nie ma co ukrywać – im starszy pojazd, im więcej kilometrów przejechał, tym częściej zdarzają się jego awarie. Warto pamiętać, że żywotność dużej liczby części samochodowych obliczana jest na od 100 do 150 000 przejechanych kilometrów. Właśnie dlatego sporo kierowców po zakupie używanego samochodu za „okazyjną cenę” jest często zmuszonych do dopłacania za kolejne naprawy, a koszt posiadania przekracza koszt zakupu.

Innym istotnym czynnikiem wpływającym na powstawanie awarii samochodowych jest pora roku. Nie bez powodu warsztaty samochodowe notują największe zyski latem i zimą – skrajne temperatury oraz trudne warunki na drodze (stan nawierzchni, opady, częste hamowanie w korkach) sprzyjają przyśpieszonej eksploatacji samochodu.

Europ Assistance umożliwi Ci sprawne pozbycie się wszystkich awarii samochodu, jakie mogą się przydarzyć. Które elementy pojazdu są jednak najbardziej narażone na uszkodzenia? Poznaj trzech głównych winowajców awarii!

Silnik – kiedy z jego powodu najczęściej wzywa się auto assistance?

Głównym powodem awarii samochodów jest niezmiennie silnik. Do najczęstszych awarii silnika, które wymagają pomocy assistance, należą:

·         usterki mechaniczne (zatarcie tłoku, pęknięcie pierścienia tłokowego, zatarcie łożyska);

·         awarie turbosprężarki;

·         awarie układu smarowania;

·         awarie elektroniki (czujników, sterowników, cewki zapłonowej).

Elementem silnika, o którego awarię łatwo, jest także głowica samochodowa – może się ona uszkodzić przy odpalaniu silnika na mrozie, na skutek braku dostatecznej ilości płynu chłodniczego lub… po wjechaniu w głęboką kałużę. Z uszkodzeniami zewnętrznymi głowicy specjalista przysłany przez ubezpieczyciela może poradzić sobie na miejscu zdarzenia, jednak uszkodzenia wewnętrzne najczęściej wymagają odholowania do warsztatu.

Akumulator – częsty powód awarii samochodu zimą

Auto assistance wzywa się również często z powodu awarii akumulatora, który szczególnie po pierwszych silnych mrozach może się rozładować. Częstym powodem niesprawności akumulatora może być również:

·         niski poziom elektrolitów;

·         zardzewiałe zaciski;

·         dobór nieodpowiedniego modelu akumulatora do samochodu;

·         zbyt wysoka temperatura wewnątrz samochodu lub na zewnątrz.

Częstym powodem awarii akumulatora jest również… pozostawienie niewyłączonych świateł wewnątrz samochodu, na kilka godzin lub całą noc. Warto także pamiętać, że akumulator może się zepsuć również na skutek źle izolowanej instalacji elektrycznej w samochodzie, która pobiera prąd z akumulatora nawet wówczas, gdy wszystkie urządzenia elektryczne oraz silnik są wyłączone. 

Opony – o jakich awariach warto pamiętać?

Na trzecim miejscu pod względem częstości awarii samochodów znajdują się problemy z ogumieniem auta. To przede wszystkim usterki związane z nieprawidłową eksploatacją opon:

·         nadmierne obciążenie opon;

·         zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie opon;

·         opona niedopasowana do felgi lub do samochodu;

·         przecięcia, ubytki, przebicia.

Częste problemy z ogumieniem samochodu wynikają również z wad fabrycznych opon, w tym przede wszystkim z niewyrównoważenia opony, czyli braku zbieżności między środkiem masy a osią obrotu opony. W przypadku stwierdzenia wad fabrycznych w oponach warto skontaktować się ze sklepem, w którym je kupowałeś. Sprzedawca jest zobowiązany do zwrócenia Ci pieniędzy za niesprawne opony.

Trzeba także wiedzieć, że maksymalny czas poruszania się na jednym komplecie opon wynosi ok. 6 lat. Jazda na starszych oponach grozi poważną awarią lub wypadkiem, a w przypadku nadmiernego starcia się bieżnika – również mandatem.

Zachowanie w razie awarii samochodu

Auto assistance, oferowany przez Europ Assistance, pozwala szybko i sprawnie rozwiązać większość najczęstszych awarii samochodu. Ważnym świadczeniem jest przede wszystkim  usprawnienie pojazdu, czyli usunięcie przyczyny uniemożliwiającej dalszą jazdę już na miejscu zdarzenia. Wariant KOMFORT oraz PREMIUM oferują z kolei pomoc przy wymianie opon. W razie poważnych awarii ubezpieczyciel może także na Twoje życzenie zorganizować samochód zastępczy, którym możesz kontynuować podróż.

W razie awarii należy zadzwonić pod numer (22) 444 60 00, gdzie należy podać wszystkie informacje niezbędne do identyfikacji ubezpieczonego (ważny jest zwłaszcza numer Twojej polisy) oraz lokalizacji miejsca zdarzenia. Trzeba również poinformować centrum alarmowe o wszystkich szczegółach dotyczących awarii, dzięki czemu Europ Assistance będzie mogło jak najlepiej zrealizować świadczenie.