Jak wynika z danych policji w 2016 roku zgłoszono o 2% więcej wypadków niż w roku ubiegłym. Tendencja wzrostowa niepokoi służby porządkowe, a także powinna budzić czujność kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu. Okazuje się bowiem, że dwie najczęściej występujące przyczyny wypadków na drodze to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego. Co można zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo na drodze?
Wypadek na drodze może przydarzyć się zawsze, niezależnie od Twojego postępowania. Awaria sprzętu czy błąd innego kierowcy czasami przynosi nieodwracalne skutki, które rzutują na całe życie. Jeśli więc istnieją zasady, których przestrzeganie uczyni podróż bezpieczniejszą, warto wcielić je w życie. Poznaj 8 zasad, które wpłyną na poziom bezpieczeństwa jazdy.
Przeczytaj też: Assistance samochodowe a holowanie auta.
1. Przezorny – ubezpieczony, czyli sprawdź stan auta przed wyjazdem
Aby czuć się bezpiecznie na drodze, musisz mieć pewność co do sprawności technicznej swojego auta. Poza regularnymi kontrolami w warsztacie samochodowym należy co jakiś czas sprawdzać ciśnienie w oponach, poziom oleju silnikowego i płynu hamulcowego. Upewnij się także, czy w aucie nie brakuje apteczki i gaśnicy.
2. Miej zaufanie… ale w ograniczonym zakresie
Inni użytkownicy drogi niekoniecznie mają tyle samo umiejętności i doświadczenia co Ty. Z tego powodu bardzo ważną regułą w podróży jest zasada ograniczonego zaufania. Oznacza to, że masz prawo spodziewać się, że inni uczestnicy będą przestrzegać przepisów, chyba że ich zachowanie (lub okoliczności) świadczą o czymś innym. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność.
3. Ścigaj o zapięcie pasów!
Bardzo ważne jest również to, by wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy. To na kierowcy spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy każdy pasażer stosuje się do tego przepisu. Prawo zezwala na ominięcie tego nakazu kobietom w zaawansowanej ciąży. Warto jednak podkreślić, że także w tym stanie można wygodnie i prawidłowo zapiąć pasy, co zwiększa bezpieczeństwo mamy i dziecka.
4. Dostosuj prędkość do warunków na drodze
Prędkość poruszania się musi być dostosowana nie tylko do ograniczeń na jezdni, ale także do aktualnej sytuacji na drodze. Jeśli więc np. podróżujesz zimą po śliskiej nawierzchni, jazda z prędkością dopuszczalną w danym obszarze nie uchroni Cię przed wypadkiem, którego konsekwencje poniesiesz jako sprawca zdarzenia.
5. Gdzie wzrok sięga, czyli patrz daleko
Gdy piesi patrzą przed siebie, ich wzrok skupia się na przedmiotach oddalonych o ok. 20–50 m. Podczas prowadzenia auta kierowcy patrzą o wiele dalej i jest to słuszne działanie. Im większa odległość, którą ogarniesz wzrokiem, tym więcej czasu zyskasz, by odpowiednio zareagować na ewentualne zagrożenie. Poleca się tzw. skanowanie drogi, czyli najpierw patrzenie daleko, a potem na kolejne, bliższe obiekty.
6. Zasada „lusterko, decyzja, kierunkowskaz, manewr”
Wiele wypadków zdarza się podczas nieprawidłowej zmiany pasa ruchu. Często kierowcy zbliżają się do linii i dopiero wtedy sprawdzają, czy mają wystarczająco dużo miejsca na manewr. Aby tego uniknąć, warto zastosować zasadę LDKM, czyli „lusterko, decyzja, kierunkowskaz, manewr”. Najpierw należy ocenić sytuację w lusterku, następnie podjąć decyzję, potem zasygnalizować innym kierowcom swój zamiar i dopiero zmienić pas ruchu.
7. Prawidłowy manewr skrętu w lewo
W czasie wykonywania skrętu w lewo na ruchliwym skrzyżowaniu najczęściej kierowca zatrzymuje się na środku skrzyżowania i czeka na przejazd aut z prawej strony. Najgorsze, co można zrobić w tej już wystarczająco niebezpiecznej sytuacji, to stać na skręconych w lewo kołach. Jeśli kierowca z tyłu zagapi się i uderzy w Twój samochód, znajdujesz się na pozycji do zderzenia z nadjeżdżającymi autami.
8. Hamuj progresywnie
Niezwykle niebezpieczne sytuacje na drodze zdarzają się w momencie hamowania. Gwałtowne zatrzymanie się może skutkować stłuczką. Aby tego uniknąć, należy stosować się do zasady hamowania progresywnego. Na początku hamuj delikatnie, w połowie manewru – mocniej, i znów zwolnij pedał hamulca pod koniec działania. W ten sposób dajesz czas na reakcję kierowcom za Tobą oraz zapewniasz sobie miejsce przed autem w razie gwałtownego hamowania samochodu znajdującego się przed Tobą.
Co zrobić, jeśli wypadek już się zdarzy? Masz dwa wyjścia: albo skorzystać z ubezpieczenia, które pozwala na zwrócenie kosztów napraw, albo zostawić wszystkie niedogodności związane z wypadkiem firmie assistance i mieć wszystko z głowy!
Usługi w ramach assistance samochodowego obejmują usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku czy awarii, holowanie pojazdu, dostarczenie paliwa, pomoc w wymianie opon, zapewnienie samochodu zastępczego, a także otwarcie samochodu w razie zatrzaśnięcia kluczyków. Limity wartości i liczby świadczeń w zależności od wybranego pakietu możesz sprawdzić na stronie w zakładce „Pomoc na drodze”.