You are here

Kradzież roweru – i co dalej?

Według danych policji rowery znikają z klatek schodowych, okolic sklepów, a nawet z balkonów z podobną częstotliwością – statystycznie co 7 minut w Polsce ginie jeden rower. Co robić, gdy Twój rower został skradziony? Przeczytaj nasz tekst!

Mimo że od 2010 r. znacząco spada liczba kradzieży rowerów w Polsce, to jednoślady nadal stanowią łakomy kąsek dla złodziei – ich wartość jest bowiem duża i można je ukraść znacznie łatwiej niż samochody. Nigdy nie przewidzisz, kiedy Twój rower zostanie skradziony, jednak możesz zabezpieczyć się na wypadek takiego zdarzenia. Nasze porady Ci w tym pomogą.

Po pierwsze – zgłoś kradzież roweru

Aby zgłosić kradzież roweru, nie potrzebujesz dowodu zakupu pojazdu lub jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego, że jesteś jego właścicielem. Policja jest zobowiązana do przyjęcia zgłoszenia i wydania Ci roweru w momencie, w którym zostanie on odzyskany. Problemy zaczynają się dopiero wówczas, gdy np. dwie osoby chcą odebrać ten sam rower z policyjnego magazynu.

Jak ułatwić policjantom odnalezienie Twojego roweru? Warto pamiętać o 2 rzeczach:

 

  • dokładny opis marki i modelu roweru – jeżeli posiadasz zdjęcia pojazdu, to przekaż je policji. Podkreśl wszystkie znaki szczególne roweru, które trudno jest ukryć złodziejom;
  • dodatkowe oznakowanie roweru – w najbliższej jednostce policji możesz poprosić o wygrawerowanie w widocznym miejscu dodatkowego numeru seryjnego, który zostanie dodany do bazy danych wraz z Twoimi danymi. W razie odnalezienia skradzionego sprzętu policja skontaktuje się z Tobą.

Jeśli nie zgłosisz kradzieży roweru na policję tuż po zdarzeniu, to może się okazać, że np. w przypadku rozbicia dziupli, w której złodzieje przerabiają skradziony sprzęt, Twój rower będzie niepotrzebnie czekał w policyjnym magazynie.  

Po drugie – zadbaj o ubezpieczenie roweru

Mimo wszystkich środków zapobiegawczych musisz liczyć się z najgorszą opcją: po kradzieży Twój rower może zniknąć bezpowrotnie. Właśnie dlatego Europ Assistance oferuje ubezpieczenie roweru od kradzieży – dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie za stratę jednośladu na kwotę nieprzekraczającą 1000 zł. Aby dostać świadczenie w przypadku kradzieży roweru z zamkniętego miejsca (piwnica, komórka lokatorska, składnik itp.), trzeba podjąć następujące kroki:

 

1.      Skontaktować się z Centrum Alarmowym, czynnym całą dobę, pod numerem + 48 22 444 6000.

2.      Podać pracownikowi Centrum Alarmowego swój numer polisy, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer telefonu, pod który Europ Assistance może się z Tobą skontaktować.

3.      Udzielić pracownikowi wszelkich szczegółów dotyczących kradzieży roweru, które pomogą w ustaleniu zakresu świadczenia.

4.      W ciągu kilku dni powinieneś otrzymać informację zwrotną ze strony ubezpieczyciela.

5.      Wówczas możesz wysłać wniosek ze swoimi danymi osobowymi, rachunkiem lub fakturą za rower oraz kopią protokołu policji poświadczającą kradzież roweru na adres

Europ Assistance Polska Sp. z o.o.

Zespół ds. Likwidacji Szkód

ul. Wołoska 5

02-675 Warszawa

Europe Assistance zobowiązuje się do wypłaty świadczenia z tytułu kradzieży roweru w czasie 30 dni od dostarczenia wniosku. W jaki sposób ubezpieczyciel wylicza kwotę, jaką wypłaci Ci z powodu kradzieży roweru? Oto przykład: w pierwszym roku ubezpieczenia roweru o cenie rynkowej 850 zł świadczenie na wypadek kradzieży będzie równe 50% wartości sprzętu, czyli wyniesie 425 zł. Jeśli zaś kradzież będzie miała miejsce w drugim roku korzystania z ubezpieczenia, otrzymasz 40% wyjściowej wartości roweru – 340 zł. W okresie ubezpieczenia, rozpoczynającym się nie wcześniej niż następnego dnia po opłaceniu składki, możesz otrzymać pieniądze z ubezpieczenia od kradzieży roweru tylko raz.