You are here

Co zrobić w razie kradzieży roweru

W serwisach i sklepach rowerowych są dostępne różne zabezpieczenia przez kradzieżą. Niestety złodziei nie powstrzymują nawet blokady łańcuchowe czy U-locki, a także dodatkowe zabezpieczenia zamków garaży, składzików lub drzwi do mieszkania. Odnalezienie skradzionego sprzętu należy w takich sytuacjach do rzadkości. Dużo łatwiej ubiegać się o odszkodowanie. Przedtem trzeba jednak wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Choć ubezpieczenie od kradzieży roweru nie ochroni Ciebie i Twojego sprzętu przed złodziejem, może ustrzec Cię przed skutkami tego nieprzyjemnego zdarzenia. Dzięki assistance rowerowemu uzyskasz bowiem odszkodowanie od zawłaszczonego sprzętu. Jak otrzymać należność finansową? Dowiedz się, co należy zrobić.

Zanim zaczniesz działać – co to jest kradzież z włamaniem?

Ubezpieczenie rowerowe Europ Assistance przydaje się w sytuacjach, w których złodziej włamał się do Twojego mieszkania i przywłaszczył sprzęt sportowy. Warto więc mieć na względzie, że o odszkodowanie w ramach assistance możesz ubiegać się, jeśli rower został ukradziony z zamkniętego pomieszczenia w miejscu zamieszkania (czyli garażu, składzika, pokoju) po wcześniejszym usunięciu zabezpieczeń lub zdobyciu kluczy. Assistance nie działa więc, gdy z własnego niedopatrzenia zostawisz rower przed wejściem do domu lub w trakcie podróży.

Na początek – skontaktuj się z Centrum Alarmowym i policją

Jeśli zobaczysz, że Twój rower został skradziony, powinieneś od razu skontaktować się z Centrum Alarmowym. Jest to infolinia Europ Assistance, która działa 24 godziny na dobę. W trakcie rozmowy konsultant poprosi Cię o podanie:

·         numeru polisy,

·         imienia i nazwiska,

·         daty urodzenia.

Wszystkie te informacje mają na celu zweryfikowanie i potwierdzenie danych. Podczas rozmowy będziesz musiał również przedstawić opis zdarzenia, a także wyjaśnić, jak do niego doszło.

Powinieneś też zadzwonić na policję. Dzięki temu służby będą wiedzieć o zdarzeniu i gdy w trakcie patrolów znajdą rower odpowiadający opisowi Twojego sprzętu, od razu się z Tobą skontaktują. Zgłoszenie kradzieży na policji pozwoli Ci również uzyskać protokół potwierdzający kradzież, którzy wykorzystasz w późniejszym etapie.

Chwilę później – zbierz dokumentację

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych telefonów czas na zebranie dokumentów. Przede wszystkim powinieneś znaleźć dowód zakupu roweru – fakturę lub rachunek, najlepiej w wersji papierowej. Jeśli masz je tylko w wersji elektronicznej, warto je wydrukować.

Dokumenty potwierdzające, że skradziony rower należy do Ciebie, przydadzą się w dwóch sytuacjach:

·         gdy Twój rower zostanie znaleziony przez policję i będziesz musiał potwierdzić na komisariacie, że sprzęt jest Twoją własnością;

·         gdy będziesz ubiegał się o odszkodowanie, o czym więcej przeczytasz poniżej.

W następnej kolejności – złóż wniosek

Zgłosiłeś sprawę w Centrum Alarmowym, na policji i zebrałeś dokumenty potwierdzające zakup sprzętu. Teraz możesz ubiegać się o odszkodowanie od Europ Assistance. Aby otrzymać rekompensatę finansową, musisz wypełnić wniosek, podając swoje dane osobowe i numer polisy, także numer konta, na który zostaną wypłacone pieniądze. Do wniosku powinieneś dołączyć również:

·         protokół policji potwierdzający kradzież roweru,

·         dowód zakupu, dzięki któremu Europ Assistance będzie mogło obliczyć wartość roweru w chwili kradzieży.

Wartość roweru jest zależna głównie od wieku roweru. Jeśli Twój rower został skradziony rok po zakupie, ma on wartość 50% pierwotnej ceny.

Gotowy, wypełniony wniosek należy przesłać na adres:

Europ Assistance Polska Sp. z o.o.

Zespół ds. Likwidacji Szkód

ul. Wołoska 5

02-675 Warszawa

Lub na maila : refundacje@europ-assistance.pl

Nie masz ubezpieczenia? Wykup assistance rowerowe

Wiesz już, co trzeba zrobić krok po kroku w razie kradzieży roweru z włamaniem po wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia. Nie masz jeszcze polisy? Wykup ją przez internet. To bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Europ Assistance i wybierzesz interesujący Cię pakiet – Pomoc Rowerowa. Po kliknięciu opcji „OBLICZ SKŁADKĘ” zostaniesz przekierowany na stronę z prostym formularzem. Wypełnij go, potwierdź dane i opłać składkę, a wkrótce otrzymasz swój numer polisy.