You are here

5 zasad bezpiecznej jazdy rowerem

Jazda rowerem, nawet sporadyczna i rekreacyjna, może skutkować groźnym wypadkiem. Czasami zawini sprzęt (Twój lub innych uczestników ruchu), błąd kierowcy czy pieszego, a niekiedy… Twoja nieuwaga. Warto zatem znać – i stosować! – zasady bezpiecznej jazdy rowerem i minimalizować ryzyko wypadku na rowerze. Sprawdź, o czym pamiętać, by nie narażać się na kolizję, oraz co zrobić, jeśli taka się wydarzy.

W 2016 r. rowerzyści uczestniczyli w ponad 4700 wypadkach – to o ponad 2% więcej niż w roku ubiegłym. Najczęściej przyczyną wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowy manewr skrętu. O czym należy pamiętać, by uchronić się od wypadku rowerowego na drodze?

Sprawdź także: Rowerowy serwis informacyjny

1.      Używaj sprawnego sprzętu rowerowego

Stan techniczny roweru jest kluczowy w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Najważniejszą rolę odgrywają układ hamulcowy oraz napędowy, dlatego należy regularnie sprawdzać stan klocków i linek hamulcowych oraz czyścić i smarować zębatki i łańcuch. Warto także obejrzeć ramę roweru i sprawdzić, czy nie występują na niej pęknięcia.

2.      Korzystaj z dróg rowerowych, jeśli jest taka możliwość

Przepisy drogowe zobowiązują kierowcę roweru do poruszania się po ścieżce rowerowej, jeśli taka została wyznaczona. Oczywiście chodzi tylko o trasy przygotowane dla jadących w kierunku, w którym porusza się rowerzysta. W przeciwnym razie należy skorzystać z jezdni.

Boisz się ruchu ulicznego i wolisz jeździć po chodnikach? Ogólna zasada zapisana w artykule 26 Prawa drogowego zabrania jazdy rowerem po chodniku, ale… istnieją od niej ustępstwa. Rowerzysta może jeździć po chodniku, jeśli:

·         opiekuje się dzieckiem do lat 10, które kieruje rowerem;

·         panują trudne warunki atmosferyczne;

·         są spełnione jednocześnie następujące 3 warunki:

o    chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości,

o    dozwolona prędkość na jezdni to powyżej 50 km/h,

o    nie ma drogi rowerowej.

Niezależnie od tego, czy rowerzysta porusza się po jezdni, czy po chodniku – gdzie zagrożeni są przede wszystkim piesi, ma obowiązek zachować ostrożność.

3.      Włącz światła rowerowe

Podobnie jak kierowcy samochodów rowerzyści muszą wyposażyć sprzęt w oświetlenie. Obowiązkowe oświetlenie to:

·         co najmniej jedno białe lub żółte światło przednie,

·         co najmniej jedno odblaskowe światło tylne o kolorze czerwonym,

·         co najmniej jedno światło tylne białe świecące światłem ciągłym lub migającym.

Światła należy włączać po zmroku i w czasie słabej widoczności – poza tymi okolicznościami oświetlenie może być zdemontowane.

4.      Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wykonywane manewry

Niepoinformowanie innych uczestników ruchu o skręcie czy innym manewrze to – jak zostało wspomniane – jedna z najczęstszych przyczyn wypadków rowerowych. Przed skrętem najpierw trzeba upewnić się, że możesz wykonać manewr. Potem wyciągnij rękę – prawą lub lewą w zależności od kierunku skrętu – która zasygnalizuje kierowcy Twój zamiar. Należy także ustąpić pierwszeństwa pieszym stojącym przy przejściu.

5.      Używaj kasku w czasie jazdy

Podczas wypadku najbardziej narażone są kolana, łokcie i głowa. Tę ostatnią podczas jazdy chroni kask rowerowy. Urazy czaszki są wyjątkowo niebezpieczne, zdecydowanie bardziej niż obdarte kolana czy łokcie. Warto jednak pamiętać, że kask nie ochroni twarzy i okolic brody.

Minus stanowi mniej estetyczny wygląd (przynajmniej dla niektórych). Pojawiają się także głosy, że kierowcy omijają rowerzystów w kaskach z zachowaniem mniejszej odległości.

Ubezpieczenie rowerowe

Znasz już podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze. Nie wszystko jednak można przewidzieć. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie na rowerze, warto rozważyć zakup pakietu assistance rowerowego. Co oferuje ubezpieczyciel rowerowy Europ Assistance?

·         Transport roweru – do 50 km od miejsca zdarzenia, 2 razy w ciągu trwania pakietu assistance;

·         Koszt naprawy roweru – do 1000 zł i 1 raz w trakcie trwania ubezpieczenia;

W razie nieszczęśliwego wypadku właścicielom pakietu „Pomoc rowerowa” w Europ Assistance przysługuje:

·         transport medyczny – do 1000 zł 2 razy w ramach ubezpieczenia;

·         wizyta u lekarza specjalisty – do 1000 zł 2 razy w trakcie trwania ubezpieczenia;

·         wizyta pielęgniarki – do 1000 zł 1 raz w czasie umowy;

·         organizacja operacji – bez pokrycia jej kosztów;

·         rehabilitacja – do 1500 zł 1 raz w trakcie leczenia, maksymalnie 5 wizyt;

·         wizyta psychologa – do 1000 zł 1 raz w czasie trwania ubezpieczenia;

·         implantologia i protetyka – do 5000 zł 1 raz w czasie umowy.

Zapoznaj się z ofertą assistance rowerowego i czuj się bezpieczny na drodze.