You are here

Twoje bezpieczeństwo w internecie

Większość internautów uważa, że korzysta z internetu w bezpieczny sposób. Tymczasem ponad połowa z nich przyznaje, że miało negatywne doświadczenia związane z obecnością w sieci. Jak bezpiecznie surfować po internecie i nie narażać się na utratę prywatności, oszustwo a nawet kradzież?

Większość zachowań konsumentów przenosi się do sieci, co więcej, coraz częściej użytkownicy publikują w internecie prywatne dokumenty, dane osobowe czy zdjęcia. Wyniki najnowszego raportu CBOS „Bezpieczeństwo w internecie” pokazują, że 80% internautów udostępnia w sieci informacje o sobie, które są widoczne dla wszystkich lub dla wybranych instytucji, osób lub firm. Jedynie 20% badanych dba o swoją prywatność i nie dzieli się tego typu informacjami.

Ja udostępniam, Ty udostępniasz, My udostępniamy

W badaniu CBOS możemy przeczytać również, że do najczęściej udostępnianych w sieci informacji należą : adres e-mail ( 63%), data urodzenia (56%), oraz wizerunek internauty (52%). Zdarza się również, że część osób korzystających z internetu udostepnia w sieci swój adres zamieszkania (35%) a 37% internautów informuje o swojej aktualnej lokalizacji.

Upublicznianie takich danych to idealna okazja dla cyberprzestępców, którzy tylko czekają na takie informacje. W raz z rozwojem internetu pojawiły się niebezpieczeństwa w postaci, wirusów komputerowych, oprogramowań szpiegujących, działań hakerów, kradzieży numerów kart kredytowych i bankomatowych, czy kradzieży tożsamości. Im więcej informacji umieszczamy w sieci, tym wzrasta ryzyko, że staniemy się ofiara cyberprzestępczości.

Czyste konto

Dane udostępnione w sieci, które często są również wyłudzane przez cyberprzestępców, mogą posłużyć do kradzieży środków finansowych z naszego konta. Pomimo licznych  zabezpieczeń bankowości mobilnej, zazwyczaj sami posiadacze rachunków nieświadomie ułatwiają oszustom przestępcze działania – klikając w nieautoryzowane linki, instalując szkodliwe aplikacje, czy logując się w ramach różnych sieci.

Część banków oferuje do kart i kont produkt Bezpieczna Tożsamość, opracowany i realizowany przez Europ Assistance Polska. Jest to program ochrony danych osobowych i pomocy assistance w momencie kradzieży tożsamości. W ramach programu klienci mogą liczyć na dwa rodzaje pomocy: assistance i informacyjną. W ramach assistance klienci otrzymają wsparcie polegające na zebraniu niezbędnych informacji, pomocy w zastrzeżeniu dokumentów i kart, a także na udzieleniu informacji na temat dalszego postępowania i ochrony jego tożsamości. Co więcej, w ramach przysługujących świadczeń klienci otrzymają również pomoc w uzyskaniu nowych dokumentów lub kart, a za granicą pomoc w uzyskaniu dokumentów zastępczych, pomoc tłumacza, a także pożyczkę na poczet niezbędnych wydatków w razie utraty środków płatniczych. Europ Assistance Polska pomoże również w sprawdzeniu historii kredytowej i wypełnieniu wniosku o raport w Biurze Informacji Kredytowej. Raport taki pozwoli wykryć ewentualne próby posłużenia się danymi osobowymi klienta w celu zaciągnięcia kredytu.

W ramach pomocy informacyjnej klienci otrzymają szczegółowe informacje dotyczące ochrony danych osobowych, zastrzeżenia kart płatniczych i kredytowych, wyrobienia nowych dokumentów tożsamości, a także na temat bezpieczeństwa i ochrony tożsamości w sieci.
Warto też po takim ataku zmienić wszystkie hasła i przeanalizować dotychczasowe działania w sieci, by wiedzieć, jakich zachowań unikać w przyszłości. 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak zatem bezpiecznie surfować po internecie aby chronić swoją tożsamość? Warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim dyskrecja. Nie warto dzielić się poufnymi informacjami w sieci. Nawet pomimo ustawień prywatności, zdjęcia i dane w sieci są bardzo szybko powielane i przekazywane dalej. Należy uważać też na bannery, unikać klikania w podejrzane reklamy czy bannery sugerujące wygraną pieniężną. Aby uniknąć wirusów, nie wolno otwierać i odpowiadać na wiadomości, które wydają się podejrzane, są od nieznanego nadawcy i nie zostały sprawdzone programem antywirusowym. Zainstalowanie takiego oprogramowania pomoże też w wyeliminowaniu niechcianych wiadomości, a także automatycznie będzie blokować podejrzane strony i reklamy. Dlatego warto zadbać o takie oprogramowanie i jego bieżącą aktualizację. Należy zachować również prywatność i być kreatywnym w tworzeniu swojej tożsamości internetowej tak, by nie ujawniała ona zbyt wielu informacji i nie kierowała cyberprzestępców wprost do naszego portfela.