You are here

Przepis na udany urlop za granicą od Europ Assistance Polska

Obecnie podróże są dużo łatwiejsze niż w okresie pandemii. Nie ma tylu obostrzeń, nie musimy mieć maseczek czy paszportów COVID-owych. Generalnie, wszystko powoli wraca do normy. Jednak w dalszym ciągu powinniśmy pamiętać o niektórych kwestiach, aby nasze wakacje przebiegły pomyślnie. Poniżej kilka porad od Europ Assistance Polska na udany urlop.

Sprawdź ważność dokumentów podróży

Zanim zaplanujesz swój wyjazd, sprawdź, czy twój dokument podróży jest ważny. Często w ferworze zakupu wycieczki lub biletów lotniczych w korzystnej cenie, nie zwracamy uwagi na takie rzeczy. W rezultacie na lotnisku spotyka nas spore rozczarowanie, gdy okazuje się, że nasz dowód osobisty stracił ważność miesiąc temu. To samo tyczy się paszportu. Warto zorientować się, jakie przepisy dotyczące ważności danego dokumentu obowiązują w kraju, do którego jedziemy. Niektóre państwa spoza Europy wymagają, aby paszport był ważny przez co najmniej 3-6 miesięcy od planowanej daty powrotu z miejsca wypoczynku.

Bagaż i jego wymiary

Bez względu na to, czy nasz lot tam i z powrotem odbywa się tymi samymi liniami lotniczymi, czy różnymi powinniśmy zapoznać się z przepisami dotyczącymi przewozu bagażu. Większość przewoźników ma ujednolicone wymagania co do wagi  i wymiarów bagażu podręcznego. Jednak sytuacja się zmienia, jeżeli chodzi o bagaż rejestrowany. W niektórych przypadkach może być to maksymalnie 20 kg, a u innego przewoźnika już 32 kg. Jeżeli na lot powrotny mamy opcję cięższego bagażu to nie będzie to w żaden sposób problematyczne. W innym przypadku trzeba będzie zapłacić za nadbagaż.

Przygotowanie do lotu – kontrola bezpieczeństwa

Jeżeli lecimy tylko z walizką podręczną, warto dobrze przygotować się do kontroli bezpieczeństwa. Główne restrykcje dotyczą niemożności zabrania do samolotu przedmiotów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu, życiu lub zdrowiu załogi i pasażerów. Nie jest to jednak jedyne ograniczenie. Obowiązują również urzędowe wytyczne dotyczące płynów w bagażu podręcznym:

  • płyny (w tym żele, kremy, aerozole) muszą znajdować się w przezroczystych pojemnikach o maksymalnej pojemności do 100 ml każdy,
  • wszystkie pojemniki muszą się zmieścić w 1 litrowej, przezroczystej torbie,
  • torbę zawierającą pojemniki z płynami należy oddzielnie przedstawić podczas kontroli bezpieczeństwa.

Wszelkie płyny, które nie spełnią powyższych wymagań, zostaną zutylizowane podczas kontroli bezpieczeństwa.

Bilet – elektroniczny, czy na papierze?

W dobie cyfryzacji większość osób podróżujących przerzuciła się na bilety elektroniczne. Jest to znacznie wygodniejsze, zmniejsza ryzyko zgubienia biletu papierowego
i zwiększa dbałość o środowisko. Jednakowoż bilety fizyczne mają bardzo dużą zaletę, nigdy nie rozładuje im się bateria, ani nie będą miały problemu z Internetem. Dlatego, jeżeli decydujemy się tylko na bilety elektroniczne, warto mieć ze sobą powerbank oraz sprawdzić, czy mamy odpowiedni  rodzaj abonamentu u operatora sieci komórkowej lub lokalny dostęp do sieci WiFi.

Ubezpieczenie

Jadąc na wakacje mamy do dyspozycji bogatą ofertę ubezpieczeń podróżnych, z tego powodu ciężko nam wybrać najlepszą z nich. Jak wynika z badania Holiday Barometer 2023[1], ankietowani uważają, że dobre ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować takie świadczenia jak:

  • zwrot kosztów opieki medycznej i szpitalnej w nagłych wypadkach (79%),
  • ochronę bagażu i rzeczy osobistych (74%),
  • ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (74%),
  • pokrycie kosztów opóźnienia lub anulowania wyjazdu (66%),
  • możliwość telekonsultacji z lekarzem (63%).

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje wymienione wyżej świadczenia. Oczywiście składowe pakietu zależą od jego ceny. Jednak różnice w kwotach są na tyle niewielkie, że z łatwością możemy dobrać to, co będzie nam niezbędne. Np. jeżeli planujemy uprawiać kitesurfing lub jeździć na quadach, dodajmy do ubezpieczenia opcję „sporty wysokiego ryzyka”. Jeżeli mamy zamiar wynająć auto w miejscu docelowym, to zaopatrzmy się dodatkowo w udział własny w wynajętym samochodzie oraz assistance samochodowy. Pamiętajmy również o tym, aby limity Kosztów Leczenia oraz transportu medycznego były adekwatne do odległości do wybranej destynacji wakacyjnej. Koszty leczenia lub powrotu transportem medycznym z dalekich lub egzotycznych krajów mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy Euro.

 Koszty zakupu polisy turystycznej nie są duże, a spokój podczas wakacji bezcenny.

Zanim zawrzemy umowę ubezpieczenia, sprawdźmy także, czy obejmuje ono kraj, do którego się wybieramy. Warto też przeanalizować OWU[2] wraz z sekcją poświęconą wyłączeniom odpowiedzialności Ubezpieczyciela. Znajdziemy tam wykaz sytuacji, w których ubezpieczenie nie zadziała.

Bardzo cieszy nas fakt, że świadomość ubezpieczeniowa wśród Polaków jest coraz większa. Sezon jeszcze na dobre się nie zaczął, a już widzimy spore zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi. Oczywiście jest ogrom ludzi, którzy uważają, że takie ubezpieczenie jest im zbędne. Jednak przyjrzyjmy się kosztom assistance
w poszczególnych krajach europejskich: Włochy- 150 EUR przeziębienie, 900 EUR stłuczenie nogi bez złamania, Niemcy- 250 EUR wizyta domowa, 500 EUR wizyta ambulatoryjna na ostrym dyżurze, 25 000 EUR wypadek komunikacyjny. To wszystko są koszty, jakie poniesiemy na własną rękę, jeżeli coś nam się przytrafi podczas zagranicznego urlopu. Dlatego zachęcam wszystkich niezdecydowanych, aby przekonali się do zasadności posiadania ubezpieczenia -
informuje Robert Jeske, Senior Key Account Manager w Europ Assistance Polska. 

 

[1] zrealizowanego przez IPSOS w 15 krajach świata na zlecenie Europ Assistance

[2] Ogólne Warunki Ubezpieczenia