You are here

Na ferie samochodem

Zgodnie ze statystykami Europ Assistance Polska na zimowy, zagraniczny wypoczynek Polacy najczęściej wybierają Austrię, Słowację, Włochy i Francję. Wyjeżdżając poza granice kraju  warto się odpowiednio przygotować, poznając przepisy ruchu drogowego w danym kraju, wysokość opłat drogowych oraz listę wymaganych dokumentów, czy wyposażenia auta.

Słowacja

Najczęściej odwiedzanymi miejscowościami na Słowacji są Bešeňová, Veľká Lomnica, Liptovský Mikuláš, Smokovec, Tatranská Polianka i Poprad. Kierowcy wybierając się do naszych południowych sąsiadów powinni wiedzieć, że na Słowacji obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC. Wjeżdżający na teren tego kraju pojazd powinien mieć zimowe opony (obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca), gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę oraz kamizelkę odblaskową. Na niektórych drogach pobierane są opłaty. Winieta 10-dniowa kosztuje 10 EUR i można ją kupić w niektórych urzędach pocztowych, na stacjach benzynowych i przejściach granicznych. Warto też być przygotowanym na wysokie mandaty, za brak winiety – nawet do 150 EUR, a za przekroczenie dozwolonej prędkości 60-540 EUR. W Słowacji bardzo wysoko karana jest również jazda pod wpływem alkoholu, mandat wynosi 200-1000 EUR. Kierowcy, którzy wybierają się do Słowacji powinni też wiedzieć, że niedozwolone jest w tym kraju montowanie na przedniej szybie GPS i innych urządzeń, które mogłyby ograniczać widoczność.

Austria

Statystyki Europ Assistance Polska pokazują, że Polacy często wybierają odpoczynek w austriackich kurortach: Zell am See, Huben, Sankt Anton am Arlberg, Zirkitzen, Niederau Innsbruck, Kirchberg in Tirol oraz Kufstein. Kierowcy wybierający ten kierunek powinni wyposażyć samochód w opony zimowe (obowiązkowe do 15 kwietnia), ubezpieczenie OC, gaśnicę, trójkąt, kamizelkę odblaskową i apteczkę. Chcąc zakupić winietę, kierowcy mogą udać się do biur OAMTC (automobil austriacki), kiosków, urzędów pocztowych lub na stacje benzynowe. Koszt 10-dniowej winiety to ok. 9 EUR, a mandat za brak winiety wynosi nawet 400EUR. Warto wiedzieć, że kary drogowe w Austrii są bardzo wysokie. Za przekroczenie dozwolonej prędkości, można zapłacić nawet 2000 EUR, a za jazdę pod wpływem alkoholu – nawet 5000 EUR. Maksymalna dozwolona zawartość alkoholu we krwi to 0,5 ‰. Dodatkowo, na austriackich drogach bardzo często odbywają się kontrole stanu technicznego pojazdów i ich wyposażenia, a niewłaściwy stan może skutkować nawet zatrzymaniem pojazdu.

Włochy

Polacy często odpoczywają w takich włoskich miejscowościach jak Livigno, Marilleva, Passo San Pellegrino, Castello-molina di Fiemme, Predazzo oraz San Martino di Castrozza. Wybierając się w te rejony, kierowcy mają obowiązek wyposażyć swój samochód w opony zimowe (do 15 kwietnia), ubezpieczenie OC, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Zalecane, choć nie wymagane jest też posiadanie apteczki i gaśnicy. Włoskie przepisy ruchu drogowego przewidują również wysokie kary za przekroczenie dozwolonej prędkości, nawet do 2000 EUR, a także za jazdę pod wpływem alkoholu: od 500 – 6000 EUR. Dozwolone stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 ‰, chyba, że kierowcy mają krótszy niż 3 lata staż posiadania prawa jazdy. Młodzi kierowcy nie mogą w ogóle prowadzić po spożyciu alkoholu.

Francja

Klienci Europ Assistance Polska najczęściej wybierają się do Chamonix-Mont-Blanc, Vallorcine oraz  Saint-Gervais-les-Bains we Francji. Tu, podobnie jak we Włoszech, obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC, trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej. Natomiast opony zimowe są jedynie zalecane w okresie zimowym. Kierowcy udający się do Francji również muszą liczyć się z wysokimi karami za przekroczenie prędkości, nawet do 5000 EUR. Podobnie wysokie kary czekają kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu, choć w tym przypadku o wysokości mandatu decyduje stężenie alkoholu we krwi. Dozwolone jest 0,5 ‰, a powyżej tego wyniku kierowcy oprócz wysokiej grzywny mogą także stracić prawo jazdy, a nawet grozi im kara więzienia.

Świadomość i zabezpieczenie

Kierowcy udający się na zimowy wypoczynek samochodem powinni również sprawdzić zakres swojego ubezpieczenia i czy zawiera ono usługi assistance. Assistance samochodowy zapewni całodobową pomoc nie tylko kierowcy, ale także pozostałym towarzyszom podróży. W razie awarii, kolizji lub wypadku, pasażerowie mogą liczyć na usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu. Na czas naprawy przysługuje kierowcy samochód zastępczy. W innych programach, klienci mogą liczyć na zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy lub kontynuację podróży innym środkiem transportu. Warto podkreślić, że assistance zapewnia również pomoc medyczną pasażerom w razie nieszczęśliwego wypadku.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jeśli będziemy mieć problem na drodze w Polsce, to możemy liczyć na pomoc. Ale problem za granicą to problem, który rośnie wraz z barierą językową, nieznajomością przepisów, nieznajomością infrastruktury w danym miejscu itp. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniej polisy, która zapewni nam kontakt z polskojęzycznym koordynatorem, zdejmującym z nas ciężar szukania i organizacji pomocy – mówi Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy w Europ Assistance Polska.

Podane przepisy ruchu drogowego w poszczególnych krajach mogą ulegać zmianie.