You are here

I Travel Insurance Forum - relacja

Perspektywy rozwoju branży turystycznej oraz ubezpieczeniowej, trwająca rewolucja technologiczna i jej wpływ na obie branże, bezpieczeństwo w podróży, doświadczenia klienta w ubezpieczeniach podróżnych – to główne zagadnienia I Travel Insurance Forum, które odbyło się 23-go października w Warszawie. Organizatorem forum było Europ Assistance Polska.
 
- Branża turystyczna i ubezpieczeniowa mają duży potencjał współpracy oraz wzajemnego napędzania swojego rozwoju. Dlatego zdecydowaliśmy się zainicjować nową formę regularnego dialogu ekspertów tych branż i stworzyć do tego odpowiednią platformę - Travel Insurance Forum – podkreślał w trakcie otwarcia forum Ryszard Grzelak, Prezes Europ Assistance Polska.
 
Ubezpieczenia podróżne na świecie, innowacyjne produkty i dystrybucja
 
Pablo Moreno oraz Lea Puale – menedżerowie odpowiedzialni za linię biznesową Travel w Europ Assistance Group zaprezentowali trendy makroekonomiczne na świecie, ich wpływ na ubezpieczenia podróżne, perspektywy rozwoju oraz innowacyjne rozwiązania produktowo-technologiczne.
 
Rynek ubezpieczeń podróżnych i assistance w Polsce
 
Polską perspektywę ubezpieczeń podróżnych i assistance przedstawili Marcin Zieliński, Dyrektor Sprzedaży oraz Rafał Marczewski Dyrektor Operacyjny i IT w Europ Assistance Polska. Polski rynek ubezpieczeń podróżnych wyróżnia się dynamicznym wzrostem przypisu składki liczbą polis – podkreślał M. Zieliński. Zaznaczył jednocześnie, że wśród czynników, które będą miały największy wpływ na rozwój rynku w perspektywie kilku najbliższych lat będą miały innowacyjne rozwiązania produktowo-technologiczne dopasowane do zmieniających się potrzeb klientów, jakość obsługi oraz elastyczność w zakresie cen polis i prowizji.
Z kolei Rafał Marczewski opowiadał o operacyjnej stronie obsługi ubezpieczeń podróżnych, czyli assistance podróżnego. Szczególnie w tym obszarze duże znaczenie mają zaawansowane technologie. Obecnie najpopularniejszym sposobem komunikacji z Centrum Alarmowym Europ Assistance Polska jest jeszcze kontakt telefoniczny z konsultantem (ok. 80%) ale to szybko zmienia się na korzyść innych form komunikacji, np. Wirtualnego Asystenta czy Facebook Messenger.
 
Turystyka jutra
 
O tym co czeka branżę turystyczną w najbliższej przyszłości w kontekście trendów makroekonomicznych oraz rozwijającej się technologii mówił Paweł Rek, Dyrektor Generalny Amadeus Polska i Dyrektor Regionalny Amadeus Europa Środkowa i Wschodnia. Zaznaczył, że do 2030 r. podróże i turystyka będą odpowiedzialne za 11% światowej gospodarki, a 1,8 mld ludzi będzie podróżowało za granicę każdego roku z czego największy wzrost oczekiwany jest w Afryce. Z kolei mówiąc o tym w jakim kierunku będzie ewoluowała branża turystyczna Paweł Rek zaznaczył, że przyszłość należy do konsumentów i to ich potrzeby będą miały największy wpływ na kierunki rozwoju branż. Do kluczowych oczekiwań konsumentów względem usług turystycznych Paweł Rek zaliczył: chęć kontroli, wszystko w czasie rzeczywistym, pełen zakres usług, możliwość porównania i wyboru, transparentność, bezpieczeństwo i personalizacja.
 
Bezpieczeństwo w podróży
 
Bezpieczeństwo w podróży było głównym wątkiem prezentacji przedstawicieli Fundacji Sprzymierzeni z GROM – Grzegorza Piotrowskiego, Grzegorza Wydrowskiego i Alexandra Łapińskiego. Zwrócili oni szczególną uwagę na bezpieczeństwo fizyczne i cyber. Zaprezentowali sposoby w jaki turysta np. logując się do przypadkowej sieci WiFi na lotnisku, w pociągu lub pobierając różne aplikacje, albo korzystając z cudzych kabli USB może stać się ofiarą cyber ataku. Uczestnikom forum radzili jak temu zapobiegać i w pełni korzystać z uroków podróży.
 
Regulacje prawne
 
Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać wystąpienia Dominika Borka, Zastępcy Dyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, który omówił najważniejsze zmiany prawne i ich skutki dla branży turystycznej.
 
Doświadczenia klienta w ubezpieczeniach podróżnych
 
Ostatnim punktem programu forum był panel dyskusyjny, w którym brali udział Grzegorz Bosowski z Fly.pl, Tomasz Zyśko z Nationale Nederlanden, Paweł Zylm z Social Travel, Alina Dybaś z Premio Travel i Ryszard Grzelak, który był moderatorem dyskusji. Przedstawiciele branży turystycznej mówiąc o tym co dla ich klientów jest ważne, czego oczekują od ubezpieczeń podróżnych wymieniali m.in. szybki kontakt w języku polskim, sposób organizacji pomocy – czyli np. sprawną organizację wizyty lekarskiej blisko miejsca pobytu turysty oraz czytelne i zrozumiałe informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia. Ochrona cyber i tożsamości to nowe ale też ważne priorytety podróżujących. Dla turystów atrakcyjne są informacje dot. pogody czy restauracji do której mogą udać się na wakacjach ale kluczowe informacje związanie są z ich bezpieczeństwem i zdrowiem, w tym np. adres ambasady RP, posterunki policji czy informacje o alergenach występujących w danym regionie.
 
Podkreślano znaczenie i wpływ na doświadczenia klienta nowych technologii. Uczestnicy panelu zgodzili się, że doświadczenia klienta mają coraz większy wpływ na kierunek rozwoju produktów ale również na to czy klient wróci po to samo ubezpieczenie i do tego samego dystrybutora. Patroni medialni wydarzenia: Wiadomości Turystyczne, Wasza Turystyka, MICE Poland, Dziennik Ubezpieczeniowy i Gazeta Ubezpieczeniowa.
 
Travel Insurance Forum to pierwsze na rynku wydarzenie łączące tematykę ubezpieczeniową i turystyczną. Kolejna edycja forum odbędzie się jesienią 2019 r.
 
 

 

Perspektywy rozwoju branży turystycznej oraz ubezpieczeniowej, trwająca rewolucja technologiczna i jej wpływ na obie branże, bezpieczeństwo w podróży, doświadczenia klienta w ubezpieczeniach podróżnych – to główne zagadnienia I Travel Insurance Forum, które odbyło się 23-go października w Warszawie. Organizatorem forum było Europ Assistance Polska.