You are here

Europ Assistance Polska rozpoczyna sezon rowerowy

Pracownicy Europ Assistance Polska mieli ostatnio możliwość uczestniczenia w webinarze poświęconemu tematyce rowerowej. Poprowadził go Sebastian Gruszka, Prezes Fundacji na rowerze. Poruszył on zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i logistyki.

W dniach 8 i 15 kwietnia Europ Assistance Polska zorganizowała dla swoich pracowników webinar pt. Rowerem do pracy. Gościem oraz prowadzącym spotkanie był Sebastian Gruszka, Prezes Fundacji na rowerze oraz doświadczony sportowiec, który w ostatnich 6 latach pokonał ponad 50 tysięcy km na rowerze. Jest on również autorem bloga Długi Dystans Rowerem oraz pomysłodawcą platformy Kurs na rower.

Webinar podzielony był na dwie części. Pierwsza z nich zawierała praktyczne porady dotyczące dojazdu do pracy rowerem. Omówione zostały takie rzeczy jak:

  • logistyka, czyli jak przygotować się i rozplanować dojazd do pracy, aby nie wziąć ze sobą zbyt wielu ciężkich i niepotrzebnych rzeczy,
  • planowanie trasy – dlaczego nie zawsze ta najkrótsza trasa, którą podpowiada gps, jest najlepsza,
  • rower i jego wyposażenie – co jest bardziej poręczne, plecak czy sakwa?
  • odzież – co i kiedy zakładać.

Druga część webinaru była w całości poświęcona bezpieczeństwu i poruszała takie zagadnienia, jak:

  • przejazdy dla rowerzystów – kto i kiedy ma pierwszeństwo,
  • drogi dla rowerów  - jak się po nich prawidłowo poruszać i sygnalizować swoje zamiary,
  • rowerem po chodniku – kiedy wolno?,
  • przejścia dla pieszych – jak się zachować, gdy poruszamy się po drodze dla rowerów.

Dzięki przeprowadzce do nowego kompleksu biurowego, możemy naszym pracownikom zaoferować więcej udogodnień. Między innymi jest to przechowalnia rowerów, szafki i prysznice, gdzie mogą odświeżyć się po jeździe rowerem. Mamy nadzieję, że to wszystko oraz wiedza zdobyta podczas webinaru zachęcą naszych biurowych amatorów sportu do dojazdów rowerem. Taka forma transportu na pewno przyczyni się do lepszego samopoczucia i sprawności naszych pracowników, jak również chociaż w pewnym stopniu ograniczy nasz  ślad węglowy  - wyjaśnia Iwona Jurkowska, Manager ds. Komunikacji i Marketingu Europ Assistance Polska.

Jak wynika z przeprowadzonego niedawno przez Europ Assistance  badania Mobility Barometer, 55% obywateli państw europejskich jest skłonna rozważyć ograniczenie korzystania z samochodu w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Zamiast auta korzystaliby z alternatywnych środków transportu. Co za tym idzie, 24% Europejczyków zamierza w ciągu najbliższych 12 miesięcy korzystać ze swojego roweru częściej niż obecnie. 60%  ma zamiar jeździć na nim równie często, jak do tej pory. W grę wchodzą też rowery elektryczne, 27% będzie to robić częściej niż obecnie, a 55% równie często.

Jeżeli chodzi o Polaków to 64% z nich (powyżej 15. roku życia), regularnie podejmuje aktywność fizyczną w celu przemieszczania się. 61% chodzi pieszo, a 4% jeździ rowerem - jak podaje Ministerstwo Sportu i Turystyki[1]. Być może dzięki poprawie infrastruktury rowerowej i powstawaniu coraz to nowych ścieżek ten odsetek wkrótce wzrośnie.

Jazda rowerem do pracy ma wiele zalet. Jest to na pewno oszczędność pieniędzy (na paliwie lub biletach), duża oszczędność czasu (nie stoimy w korkach), ale też inwestycja w zdrowie. Taka aktywności tuż przed pracą pomoże przewietrzyć głowę, znakomicie rozbudzi i uruchomi endorfiny oraz pomoże zrzucić zbędne kilogramy. To na pewno przełoży się na lepszy komfort życia, ale poprawi też nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto rower to dobry przyjaciel środowiska. Codzienne dojazdy
i powroty z pracy na naszym jednośladzie, znacząco przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2.

[1] Raport z badania ilościowego dla Ministerstwa Sportu i Turystyki „Poziom aktywności fizycznej Polaków 2024”