You are here

Europ Assistance Polska podsumowuje ferie zimowe 2024

Ferie zimowe dobiegły już końca. W tym roku mocno zdominowały je zagraniczne kierunki. Najchętniej wybieraną destynacją były Włochy, drugie miejsce zajęła Tajlandia, a na trzecim uplasowała się Austria. Zarówno dla ubezpieczycieli, jak i asystorów był to okres wzmożonej pracy.

Ferie nie tylko w Europie

W tym roku ferie zimowe chętniej spędzaliśmy za granicą niż w kraju. Jak pokazują statystyki Europ Assistance Polska, z europejskich kurortów zimowych Klienci najczęściej wybierali te we Włoszech, Austrii i Niemczech. Nie jest to niespodzianką, gdyż Polacy decydują się na te destynacje  w ramach  zimowych wyjazdów dość często. W tym roku Polacy podróżowali też w bardziej egzotyczne rejony świata. Na drugim miejscu wśród najczęściej wybieranych destynacji znalazła się Tajlandia. Część osób zawitała również w Egipcie.

Przewaga urazów nad zachorowaniami

Mimo że w trakcie ferii było dość dużo zachorowań, to wciąż stanowiły one mniejszość w porównaniu do liczby urazów (37% zachorowań oraz 63% urazów). Duża frekwencja narciarzy i snowboardzistów na stokach znalazła swoje odzwierciedlenie w zgłoszeniach spływających do Centrum Alarmowego Europ Assistance Polska. Najwięcej z nich dotyczyło wypadków narciarskich. W Polsce najczęstszymi usługami w ramach świadczeń assistance były transporty do placówek medycznych (ambulans, duży van) i wizyty ortopedyczne/specjalistyczne.

Ważna rola assistance

Jak podaje Europ Assistance Polska, w okresie ferii, liczba połączeń z Centrum Alarmowym przekroczyła 16,5 tys. Zorganizowanych zostało blisko 57 transportów do Polski, które z uwagi na stan zdrowia pacjentów nie mogły być realizowane zwykłym środkiem transportu. Wielu Klientów skorzystało też z możliwości kontynuacji leczenia w Polsce. W zależności od zakresu ubezpieczenia zorganizowano rehabilitację, wizyty domowe, jak również refundowano konieczne operacje (w ramach limitu świadczenia).

Dobre przygotowanie to podstawa

Jak dowodzą przypadki, zgłaszane do centrum alarmowego Europ Assistance, planując wyjazd na ferie zimowe, powinniśmy zadbać o następujące aspekty:

·        odpowiednie przygotowanie fizyczne,

·        sprawny sprzęt oraz niezbędne akcesoria ochronne, w tym koniecznie kask na głowę,

·        dobre ubezpieczenie z pakietem assistance, które pomoże w różnych sytuacjach.

Jak podaje  Europ Assistance Polska, w tym roku średni koszt wizyty lekarskiej związanej z urazem kończyny górnej wynosił 850 EUR, a kończyny dolnej 1 100 EUR. Skręcenia lub zerwania więzadeł, czy też złamania wymagające pilnej operacji to koszt rzędu nawet 20 000 EUR. Natomiast transport z zagranicy do Polski za pomocą Air Ambulance to kolejne 16 100 EUR. Są to spore kwoty, które przeważnie nie są wliczone w budżet wyjazdu. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, które w razie czego pokryje wysokie koszty leczenia.