You are here

Czas na dwa kółka

Sezon rowerowy za pasem. O czym powinien pamiętać przezorny rowerzysta? Oprócz wiosennego przeglądu roweru - sprawdzenia jego stanu technicznego i właściwego oznakowania, by był widoczny na drodze, zakupu kasku rowerzyści mogą także wykupić ubezpieczenie rowerowe z pakietem assistance.

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu wśród Polaków oraz coraz popularniejszy – zwłaszcza w miastach – sposób na przemieszczania się. Takiemu trendowi sprzyja zarówno rozwijająca się infrastruktura rowerowa – wzrastająca liczba ścieżek rowerowych, coraz zasobniejszy portfel Polaków, a także promowanie aktywnego trybu życia i promowanie postaw pro-ekologicznych.

Zakup nowego roweru to koszt od około tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie jest to mały wydatek, dlatego jeśli już decydujemy się na rower, warto zainwestować także w dodatkowe elementy np. ubezpieczenie.

Co zawiera ubezpieczenie dla rowerzystów?

Przedmiotem takiego ubezpieczenia jest kradzież roweru, nieszczęśliwy wypadek oraz OC. W ramach ubezpieczenia oferowanego przez Europ Assistance Polska - „Pomoc Rowerowa” otrzymamy także assistance rowerowy. Jego zakres obejmuje najważniejsze świadczenia dla osób korzystających z jednośladów. Warto sobie tylko wyobrazić kilka prawdopodobnych scenariuszy - co może się zdarzyć w trakcie użytkowania roweru, aby przekonać się o funkcjonalności ubezpieczenia. Na co może liczyć rowerzysta który np. w trakcie przejażdżki w lesie wjechał w leżącą dużą gałąź - przebił oponę i skrzywił koło? W takiej sytuacji zamiast angażować rodzinę w udzielenie pomocy, wystarczy skontaktować się z Centrum Alarmowym EAP. W ramach ubezpieczenia, poszkodowany może liczyć na transport roweru do 50 km od miejsca zdarzenia. Ubezpieczyciel pokryje również koszty naprawy uszkodzonego roweru w wysokości do 1000 zł. W sytuacji gdyby ucierpiał sam rowerzysta, może liczyć na szereg świadczeń. Oprócz standardowego NNW w wysokości 20 000 zł będzie miał zapewnione inne świadczenia do wysokość 1000 zł: transport medyczny, wizytę u lekarza specjalisty, wizytę pielęgniarki. Jeśli będzie wskazanie lekarza prowadzącego, rowerzysta może także skorzystać z rehabilitacji (o wartości 1500 zł) czy wizyty u psychologa (o wartości 1000 zł). Ubezpieczony otrzyma także pomoc z zakresu implantologii i protetyki (do wysokości 5000 zł). Europ Assistance Polska zajmie się organizacją operacji szpitalnej.

Jazda na rowerze z reguły jest traktowana rekreacyjnie, ale warto zachować zdrowy rozsądek i nie przeceniać swoich umiejętności - zwłaszcza gdy jedziemy na rowerze w mieście, po zatłoczonej ścieżce rowerowej, gdzie o błąd nie jest trudno. Jego konsekwencje mogą być przykre dla nas, a co gorsza – również dla osób postronnych. W takich sytuacjach pomocne będzie również dostępne w ramach produktu „Pomoc rowerowa” ubezpieczenie OC (do wysokości 10 000 zł).   

Jeśli nasz ubezpieczony rowerzysta będzie miał pecha i zostanie mu skradziony rower w następstwie włamania, może liczyć na świadczenie w wysokości maksymalnie 1000 zł.

Zadbaj o rower i bezpieczeństwo
Przed rozpoczęciem sezonu konieczny jest przegląd roweru. Można to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy profesjonalnych serwisów rowerowych. Jeśli robimy to na własną rękę – koniecznie należy sprawdzić układ napędowy (łańcuch, zębatki i przerzutki), linki rowerowe, hamulce, przerzutki. Do tego sprawdźmy ciśnienie w oponach, a także czy kierownica i siodełko nie mają luzu.

Kask, kamizelka odblaskowa, czy ochraniacze nie są  obowiązkowym wyposażeniem, mimo to są stosowane przez część rowerzystów. Około 33% cyklistów używa kasku, a 12% zakłada ochraniacze.

Rower musi być także wyposażony w światło przednie (barwy białej lub żółtej), światło odblaskowe barwy czerwonej zamontowane z tyłu roweru i światło czerwone, odblask w kolorze czerwonym zamontowany z tyłu pojazdu, dzwonek, przynajmniej jeden sprawny hamulec. 

Jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Rowerowego Europ Assistance Polska aż ¼ rowerzystów nie stosuje odblasków. Cykliści muszą jednak pamiętać, że brak obowiązkowego wyposażenia roweru, w razie kontroli Policji, grozi mandatem.