You are here

Bezpieczne Igrzyska w Rio

Zbliżają się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Brazylii. Miliony turystów będą kibicowały sportowcom z całego świata. Europ Assistance radzi jak przygotować się do wyjazdu na Olimpiadę w Rio de Janeiro, aby spędzić go zdrowo i bezpiecznie.

Brazylia to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajów świata. Tegoroczne Letnie Igrzyska Olimpijskie, które już 5 sierpnia rozpoczną się Rio de Janeiro, z pewnością przyciągną rzeszę turystów. Trzeba jednak pamiętać, że Brazylia znajduje się również w czołówce najbardziej niebezpiecznych krajów. Jak zatem przygotować się na wyjazd, aby bezpiecznie wypoczywać w Brazylii?

Przezorny zawsze ubezpieczony

Dalekie wyprawy, w egzotyczne zakątki świata, zawsze wymagają rzetelnego przygotowania, również pod względem zdrowotnym.

Aby dobrze przygotować organizm na zmiany, jakie niesie ze sobą długa podróż i zmiana klimatu warto powoli przed podróżą przestawiać swój zegar biologiczny, wyspać się i starać się nie forsować organizmu, by mógł lepiej zaadaptować się w nowym środowisku. Organizm może zareagować nietolerancją nawet na najbardziej sprawdzone potrawy, jeśli jest osłabiony, zmęczony i funkcjonuje w nieznanym dotąd klimacie. Oczywiście by uniknąć ryzyka dolegliwości ze strony układu pokarmowego, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny spożywanych produktów, nie pić wody z niepewnego źródła, unikać surowych owoców, ryb i mięs. Dodatkowo często myć ręce i zaopatrzyć odpowiednio swoją apteczkę.

Drobne urazy, upadki i skaleczenia zdarzają się nawet w rodzimym kraju. Podczas wakacji turyści są bardziej aktywni i o uraz nie trudno. Wybierając się do Brazylii, trzeba szczególnie uważać na niebezpiecznego wirusa Zika, który przenoszony jest przez komary. W 2015 roku właśnie w Brazylii wybuchła epidemia tego wirusa, a od tamtej pory zarażonych zostało nią ponad milion osób. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Turyści i kibice, którzy planują podróż do Brazylii powinni zastosować środki zapobiegawcze, aby zredukować prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem Zika. Rekomenduje się stosowanie moskitier i innych osłon uniemożliwiających przedostanie się komarów do wnętrza budynków, używanie preparatów na komary i owady, a także noszenie odpowiedniego ubrania – długie spodnie, długie rękawy, czapka i kryjące stopę buty. 

Dobra polisa to podstawa

Ubezpieczenie podróżne to obowiązkowy zakup przed planowaną podróżą. Zakres i sumy ubezpieczenia powinny być jak największe. Polisa gwarantuje całodobowa pomoc i wsparcie polskiego koordynatora, co zdejmuje obowiązek komunikowania trudnej sytuacji w obcym języku. Co więcej, w razie nieszczęśliwego wypadku czy nagłego zachorowania, gwarantuje organizację i pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju. Pomoc medyczna w Brazylii bywa kosztowna, przykładowo doba pobytu w prywatnym szpitalu, to koszt ok. 100-200 dolarów, a konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu to od 50 do 70 dolarów.

Ponadto, dobre polisy ubezpieczeniowe chronią nie tylko zdrowie ubezpieczonego, ale także jego bagaż. Gwarantują też szereg przydatnych świadczeń w razie opóźnienia lotu, utraty dokumentów, czy wejścia w konflikt z prawem miejscowym, a także w razie wyrządzenia przez turystów szkody na osobach trzecich lub mieniu.