You are here

Bezpieczna tożsamość polskich internautów

Włamanie do serwisu bankowego i kradzież pieniędzy z konta to najbardziej groźne i niepokojącą sytuację związaną z korzystaniem z internetu – tak wynika z raportu ARC Rynek i Opinia. Europ Assistance Polska, która kilka lat temu wprowadziła na rynek program Bezpieczna Tożsamość, przypomina jak strzec swoje dane przed nieuczciwym wykorzystaniem. 

Według raportu ARC Rynek i Opinia z lutego 2016r. polscy internauci, najbardziej obawiają się włamania do serwisu bankowego i kradzieży pieniędzy. Równie groźne okazuje się przejęcie danych (loginy i hasła) przez hakerów, czy kradzież prywatnych danych z komputerów. Ponadto użytkownicy internetu czują największą obawę w sytuacji ujawnienia haseł i loginów, numeru kont i kart kredytowych oraz kont bankowych i historii operacji.

Jak zatem chronić swoje dane w sieci?

Większość zachowań konsumentów przenosi się do sieci. Począwszy od zakupów, rozmów z doradcami finansowymi, korzystania z bankowości internetowej, ale też coraz częściej użytkownicy przenoszą do sieci swoje prywatne dokumenty i zdjęcia korzystając z popularnych chmur dających możliwość dostępu do  tych danych z każdego miejsca na świecie. I tak, coraz częściej w sieci znajdują się skany dowodów osobistych, polis ubezpieczeniowych, paszportów. To bardzo wygodne rozwiązanie, które chroni nasze dokumenty w sytuacji np. uszkodzenia twardych dysków komputerów czy laptopów. Jednak decydując się na nie, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu chmury.

Bezpieczne hasło

Wybierając hasło, które chroni tożsamość w sieci należy kierować się podstawowymi zasadami. Po pierwsze hasło nie może być takie samo jak login. I to w dowolnej formie, czy to pisane od końca, czy pisane podwójnie, czy z zamianą liter z małych na wielkie. Hasło musi różnić się od loginu. Nie powinno ono kojarzyć się w żaden sposób z użytkownikiem, zawierając np. jego imię, nazwisko, imiona dzieci, daty urodzenia, numery telefonów. Nie powinno ono się również kojarzyć z otoczeniem użytkownika, należy unikać nazw zwierząt domowych, marek samochodu, nazwy osiedla itp. Nie warto też stosować popularnych nazw komputerowych ani nazw znanych postaci, czy to z filmu, czy z bajek, czy z literatury. Najlepiej unikać też słów w brzmieniu słownikowym oraz powszechnie znanych. Czasem wystarczy w danym słowie zamienić jedną literę by brzmiało ono bardzo oryginalnie. Dobre mechanizmy rozszyfrowujące hasła mają wbudowane słowniki, a taka zamiana uniemożliwi im rozkodowanie hasła. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy tworzeniu haseł jest używanie sekwencji z klawiatury, np. qwerty123 lub qazwsx987. Należy również unikać tworzenia haseł złożonych z samych liter lub samych cyfr. Jakie zatem hasło jest najlepsze? Dobre hasło jest kombinacją liter (wielkich i małych), cyfr, symboli i znaków interpunkcyjnych, posiada więcej niż 7 znaków i co najważniejsze, jest odpowiednio często zmieniane (nie rzadziej niż raz na 3 miesiące). Dobre hasło jest też odpowiednio chronione – nie jest ujawniane osobom trzecim, nie jest zapisywane, nie jest powielane do logowania w kilku miejscach. Jest jedyne dla danej rejestracji.

Bezpieczny użytkownik

Internet nie tylko stanowi źródło informacji i rozrywki, ale też jest miejscem, gdzie najczęściej dochodzi do wykorzystywania cudzych danych osobowych. Aby chronić swoją tożsamość, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim dyskrecja. Nie warto dzielić się poufnymi informacjami w sieci. Nawet pomimo ustawień prywatności, zdjęcia i dane w sieci są bardzo szybko powielane i przekazywane dalej. Należy uważać też na bannery, unikać klikania w podejrzane reklamy czy bannery sugerujące wygraną pieniężną. Aby uniknąć wirusów, nie wolno otwierać i odpowiadać na wiadomości, które wydają się podejrzane, są od nieznanego nadawcy i nie zostały sprawdzone programem antywirusowym. Zainstalowanie takiego oprogramowania pomoże też w wyeliminowaniu niechcianych wiadomości, a także automatycznie będzie blokować podejrzane strony i reklamy. Dlatego warto zadbać o takie oprogramowanie i jego bieżącą aktualizację. Należy zachować również prywatność i być kreatywnym w tworzeniu swojej tożsamości internetowej tak, by nie ujawniała ona zbyt wielu informacji i nie kierowała cyberprzestępców wprost do naszego portfela.

W razie ataku...

Oszukany, który zorientuje się o szkodzie powinien przede wszystkim  zgłosić sprawę na Policję. Nawet jeśli suma oszustwa nie jest wysoka, warto wszcząć postępowanie. Niekiedy poszkodowani godzą się ze stratą niewielkiej sumy pieniędzy, a hakerzy oszukując kilkaset osób cieszą się ze znacznych zysków. Należy również jak najszybciej poinformować bank, w celu zastrzeżenia kart kredytowych. Część banków oferuje do kart i kont produkt Bezpieczna Tożsamość, opracowany i realizowany przez Europ Assistance Polska. Jest to program ochrony danych osobowych i pomocy assistance w momencie kradzieży tożsamości. W ramach programu klienci mogą liczyć na dwa rodzaje pomocy: assistance i informacyjną. W ramach assistance klienci otrzymają wsparcie polegające na zebraniu niezbędnych informacji, pomocy w zastrzeżeniu dokumentów i kart, a także na udzieleniu informacji na temat dalszego postępowania i ochrony jego tożsamości. Co więcej, w ramach przysługujących świadczeń klienci otrzymają również pomoc w uzyskaniu nowych dokumentów lub kart, a za granicą pomoc w uzyskaniu dokumentów zastępczych, pomoc tłumacza, a także pożyczkę na poczet niezbędnych wydatków w razie utraty środków płatniczych. Europ Assistance Polska pomoże również w sprawdzeniu historii kredytowej i wypełnieniu wniosku o raport w Biurze Informacji Kredytowej. Raport taki pozwoli wykryć ewentualne próby posłużenia się danymi osobowymi klienta w celu zaciągnięcia kredytu.

W ramach pomocy informacyjnej klienci otrzymają szczegółowe informacje dotyczące ochrony danych osobowych, zastrzeżenia kart płatniczych i kredytowych, wyrobienia nowych dokumentów tożsamości, a także na temat bezpieczeństwa i ochrony tożsamości w sieci. Warto też po takim ataku zmienić wszystkie hasła i przeanalizować dotychczasowe działania w sieci, by wiedzieć, jakich zachowań unikać w przyszłości.