You are here

W podróż z kartą EKUZ

Czy karta EKUZ jest dobrą alternatywą dla ubezpieczenia? Czy pokryje koszty akcji ratunkowych i leczenia za granicą? Wszystkie te wątpliwości postaramy się rozwiać w dalszej części artykułu.

Co to jest i do czego służy karta EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem unijnym potwierdzającym prawo do bezpłatnego leczenia. Dzięki karcie EKUZ możemy uzyskać pomoc za granicą w przypadku choroby lub nagłego wypadku. Przyda się zarówno podczas zagranicznych wyjazdów, jak i w celu pracy, nauki czy odpoczynku.

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ

Zakres leczenia z kartą EKUZ jest ograniczony. Uprawnia ona do świadczeń zdrowotnych za granicą, ale obejmuje jedynie te, które są niezbędne dla naszego aktualnego stanu zdrowia i są niezaplanowane. Uzyskamy pomoc np. gdy złamiemy nogę, przy zatruciu pokarmowym lub w przypadku przeziębienia. EKUZ działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej kraju, w którym się znajdujemy. Oznacza to, że leczenie oparte jest na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju np. jeżeli należy pokryć część kosztów za wizytę u specjalisty, to my również będziemy musieli zapłacić. Dlatego przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się z informacjami o zasadach dostępu do opieki zdrowotnej kraju, do którego się wybieramy.

Świadczenia niedostępne na kartę EKUZ

W wielu krajach karta EKUZ nie pokryje kosztów związanych z akcją ratunkową. Np. w Austrii pomoc, której udzielają ratownicy po wypadku na nartach, jest uznawana za świadczenie prywatne i należy zapłacić za nią z własnej kieszeni.

Podobnie jest w przypadku kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Również i w tych okolicznościach, płatność leży po naszej stronie. Jedynym wyjątkiem jest, gdy leczenie w ramach EKUZ okaże się długie i kosztowne. Wtedy, jeżeli transport do Polski okaże się tańszy, możemy złożyć wniosek o pokrycie kosztów powrotu do domu w celu dalszego leczenia.

Karta EKUZ, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego nie można z niej skorzystać w przypadku opóźnienia lotu lub utraty bagażu. Na taką ewentualność polecamy ubezpieczenie komercyjne.

Kto i gdzie może używać karty EKUZ?

Kartę EKUZ może otrzymać każdy, kto jest osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce tj.:

  • osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze),
  • osoby nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia).

Karta EKUZ honorowana jest w takich krajach, jak:

  • wszystkie państwa UE i EFTA (Islandia, Norwegia, Dania, Szwajcaria, Lichtenstein),
  • Wielka Brytania i Irlandia Północna,
  • terytoria zamorskie: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon, Gujana Francuska, Azory, Madera, Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

Nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

W jaki sposób uzyskać EKUZ?

Wyrobienie karty jest bezpłatne i można to zrobić, aż na pięć sposobów:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ,
  • za pośrednictwem ePUAP (elektroniczna skrzynka podawcza),
  • za pomocą Internetowego Konta Pacjenta,
  • pocztą tradycyjną
  • pocztą elektroniczną (dotyczy tylko pracowniczych wniosków o EKUZ).

Jeżeli składamy wniosek osobiście, kartę otrzymamy od ręki. Warto mieć przy sobie dowód osobisty, bo możemy zostać poproszeni o jego okazanie. W pozostałych przypadkach trwa to przeważnie do 5 dni. W okresie wakacyjnym czas oczekiwania może się nieco wydłużyć.

Od 2022 r. pojawiła się jeszcze jedna możliwość wyrobienia karty, gdyż NFZ otworzył punkt obsługi klienta na lotnisku Chopina w Warszawie. Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie miały czasu zająć się tą sprawą wcześniej. Podobnie jak przy wizycie w oddziale, w punkcie lotniskowym kartę dostaniemy od ręki.

W podróż z kartą EKUZ – podsumowanie

Wybierając się w podróż, warto wyposażyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej uzyskamy pomoc za granicą w przypadku choroby lub nagłego wypadku. Wyrobienie karty jest bezpłatne i możemy to zrobić od ręki w dowolnym oddziale lub na lotnisku Chopina. Pamiętajmy jednak, że karta EKUZ nie zastąpi nam ubezpieczenia komercyjnego, które ma dużo większą gamę świadczeń i możliwości.