You are here

Padłeś ofiarą włamania do domu?

Według statystyk policji w 2016 r. na terenie całej Polski stwierdzono 77 190 kradzieży z włamaniem, z czego dużą ich część stanowiły włamania do domu. Obszarami kraju, w których doszło do największej liczby przestępstw tego typu, były województwa mazowieckie i dolnośląskie (łącznie 22 858 stwierdzonych przypadków). Jak się zachować, jeśli włamanie do domu dotknie także Ciebie i Twoich bliskich? Z Europ Assistance poznasz odpowiedź!

Z obserwacji policji wynika, że częstotliwość kradzieży z włamaniem zwiększa się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to szybciej zapada zmrok, a złe warunki pogodowe pogarszają koncentrację domowników. Z kolei ulubione pory dnia włamywaczy to godziny od 9 do 16 (dzieci są w szkole/w przedszkolu, a rodzice w pracy) oraz okolice godziny 20 – wtedy łatwo stwierdzić, że w domu nikogo nie ma (światła są zgaszone, ale jest jeszcze za wcześnie na sen).

Co najczęściej znika z domu w trakcie kradzieży z włamaniem? Złodzieje bardzo lubią biżuterię, gdyż łatwo ją znaleźć, wynieść i szybko spieniężyć. Idealny „prezent” dla włamywaczy stanowi również gotówka. Częstym łupem padają także następujące rzeczy:

·         zegary stojące i wiszące,

·         sprzęt RTV (zwłaszcza kamery, aparaty, konsole do gier i sprzęt nagłaśniający),

·         przenośne AGD (mikrofalówki, roboty kuchenne, odkurzacze),

·         telefony komórkowe,

·         dokumenty (dowody osobiste, karty kredytowe).

Niestety wykrywalność kradzieży z włamaniem nie należy do najwyższych. W 2016 r. polska policja znalazła sprawców jedynie 27 535 przestępstw tego typu. Nie oznacza to rzecz jasna, że wszyscy poszkodowani w wyniku tych kradzieży odzyskali stracone mienie. Jeśli do wykrycia przestępstwa nie doszło w krótkim czasie lub skradzione przedmioty nie zostały oznakowane przed kradzieżą, najczęściej ich prawowici właściciele muszą zapomnieć o ich odnalezieniu.

Kradzież z włamaniem – o czym pamiętać?

Środki ostrożności, takie jak zainwestowanie w drzwi i okna antywłamaniowe, nie zawsze ochronią Twój dom przed kradzieżą z włamaniem. Usługa assistance domowy od Europ Assistance pomoże Ci przygotować się na najgorszy scenariusz. W przypadku włamania do domu znajdujące się w jego pobliżu Centrum Alarmowe zapewnia ubezpieczonemu jedno z 4 świadczeń:

·         dozór mienia – jeśli obawiasz się, że włamywacze mogą wrócić po więcej łupów, profesjonalna firma ochroniarska będzie sprawowała dozór nad Twoim domem;

·         transport mienia – dom po włamaniu może wymagać posprzątania lub remontu, które muszą zostać wstrzymane do czasu zakończenia zbierania śladów przez policję. Europ Assistance zorganizuje i pokryje (do ustalonej w umowie kwoty) koszty przewiezienia mienia do wskazanego miejsca;

·         przechowanie mienia – po włamaniu nie masz gdzie przechować swojego dobytku? Europ Assistance zapewni mu bezpieczeństwo w jednej z przechowalni na terenie Polski;

·         interwencję specjalisty domowego – w wyniku włamania zamki w drzwiach mogą ulec uszkodzeniu. Europ Assistance gwarantuje w takiej sytuacji zorganizowanie oraz pokrycie kosztów dojazdu i robocizny ślusarza, który usunie usterkę.

Jeśli stwierdzisz, że w Twoim domu doszło do kradzieży z włamaniem, to przede wszystkim nie dotykaj, nie sprzątaj i nie przeglądaj swoich rzeczy. W ten sposób możesz bowiem zatrzeć ślady zostawione przez włamywaczy i tym samym utrudnić pracę policjantom. Oprócz zawiadomienia policji powinieneś natomiast poczynić następujące kroki, dzięki którym skorzystasz z usługi assistance domowy:

·         skontaktować się z Centrum Alarmowym pod numerem telefonu: +48 (22) 444 60 00;

·         podać konsultantowi wszelkie niezbędne informacje i krótko opisać zaistniałą sytuacje.

Po wykonaniu tych czynności Centrum Alarmowe skieruje do miejsca zamieszkania ubezpieczonego specjalistę, który zajmie się realizacją świadczeń.