Wiosna powoli puka do naszych drzwi. Wraz z poprawą pogody wiele osób przesiada się z czterech kół na dwa. Jazda na rowerze ma same zalety. Dbamy
o środowisko, poprawiamy kondycję nie tylko naszego ciała, ale i portfela. Jednak jak odpowiednio przygotować się do sezonu? Czy warto wykupić assistance?
Pierwszy krok – wiosenny przegląd
Przezorny rowerzysta powinien pamiętać, że sezon na dwa koła najlepiej zacząć od przeglądu. Zanim wsiądziesz na rower, sprawdź jego stan techniczny. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia roweru. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych. Czyszcząc swój pojazd, możesz się dokładnie przyjrzeć, czy któraś jego część nie wymaga wymiany lub naprawy. Sprawdź zużycie klocków hamulcowych oraz poprawność ich działania. Wyreguluj przerzutki (jeżeli są), rozruszaj i nasmaruj napęd oraz napompuj opony. Na sam koniec zobacz, czy kierownica i siodełko nie mają luzu. Po wykonaniu tych czynności warto zrobić kilka rundek wokół osiedla/domu. Dzięki temu zweryfikujesz, czy wszystko poprawnie działa.
Drugi krok – postaw na bezpieczeństwo
Do obowiązkowego wyposażenia roweru, zwiększającego nasze bezpieczeństwo na drodze należy:
światło przednie (w kolorze białym lub żółtym) migające lub ciągłe,
światło tylne (w kolorze czerwonym) odblaskowe oraz migające lub świecące w sposób ciągły,
sprawny hamulec,
dzwonek lub inny dźwiękowy, sygnał ostrzegawczy.
Jak wynika z badania[1] przeprowadzonego pod koniec 2022 r., ponad 60% ankietowanych deklaruje, że używa kasku podczas jazdy rowerem. Mając na uwadze, że kask tak jak kamizelka odblaskowa nie znajdują się na liście wymaganego ekwipunku rowerowego, jest to bardzo dobry wynik. Zdecydowanie warto mieć je na sobie podczas jazdy. Kask ochroni twoją głowę w razie upadku, a kamizelka zwiększy twoją widoczność na drodze.
Oprócz sprawnego roweru, kamizelki i kasku, coś jeszcze może zapewnić nam ochronę?
Assistance dla rowerzystów
Jak wskazuje badanie, 56% rowerzystów jest zainteresowana dodatkową ochroną. Jedna osoba na trzy deklaruje, że takie ubezpieczenie już posiada. Co w takim razie zyskujemy, mając assistance rowerowe? Poniżej prezentujemy przykładowy zakres kompleksowego assistance rowerowego. Oczywiście na rynku można spotkać też produkty zawierające tylko wybrane elementy z tych poniżej prezentowanych.
NNW
Ubezpieczenie rowerowe pozwoli zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwego wypadku. Obejmuje bowiem pełną pomoc w razie takiego zdarzenia. Pierwszym elementem jest transport medyczny z miejsca zdarzenia do najbliższego szpitala lub placówki medycznej. W pakiecie jest też organizacja darmowej rehabilitacji, wizyty u psychologa, implantologa lub protetyka. Dzięki polisie otrzymasz też odszkodowanie NNW po wypadku na rowerze.
Transport i naprawa
Masz zapewnioną pomoc, jeżeli podczas jazdy dojdzie do awarii lub uszkodzenia roweru. W zależności od tego, co się stanie, twój rower zostanie albo naprawiony na miejscu zdarzenia, albo zostaniesz przetransportowany wraz ze sprzętem do wskazanego przez siebie miejsca. Może to być najbliższy serwis rowerowy lub miejsce zamieszkania. Koszty naprawy pokrywa polisa.
Ochrona w przypadku kradzieży i inne dodatki
Jeżeli padniesz ofiarą kradzieży roweru, dobre ubezpieczenie zagwarantuje ci odszkodowanie. Oprócz rekompensaty za stratę masz dostęp do świadczeń concierge jak np.:
infolinia dot. serwisów rowerowych,
informacje o imprezach i rajdach rowerowych,
rezerwacja biletów i organizacja transportu wraz z rowerem różnymi środkami lokomocji.
Ubezpieczenie OC
Wybierając zakres ubezpieczenia, możesz poszerzyć je o OC rowerzysty. Działa ono podobnie jak OC samochodowe. Jest to ubezpieczenie na wypadek wyrządzenia przez ciebie szkody osobom trzecim, np. potrącisz kogoś podczas jazdy.
Zakres terytorialny
Obecnie większość ubezpieczeń assistance rowerowego działa tylko na terytorium Polski. Być może wraz ze wzrostem użytkowania tego środka transportu, firmy ubezpieczeniowe zaczną częściej poszerzać ten zakres o inne kraje europejskie.
Podsumowanie
Wraz ze zbliżającą się wiosną warto pomyśleć o gruntownym przygotowaniu roweru przed sezonem. Zadbaj o jego stan techniczny i sprawdź, czy posiadasz wszystko, aby czuć się bezpiecznie na drodze. Oprócz kasku i kamizelki odblaskowej warto z pewnością przemyśleć zakup assistance rowerowego.
[1] Ogólnoeuropejskie badanie Auto & Mobility Barometer przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie Grupy Europ Assistance