63% Polaków planuje wyjechać w sezonie urlopowym. Ulubionym zagranicznym kierunkiem w tym roku będzie Hiszpania. Natomiast 24% z nas ma zamiar spędzić wakacje w Polsce. W jaki sposób przygotowujemy się do urlopowych podróży? Co nas niepokoi podczas tych wyjazdów?
Wakacyjne plany
Jak wynika z badania Holiday Barometer, ponad 60% Polaków chce wyjechać w tym roku na wakacje. Między czerwcem a wrześniem 34% z nas wybiera się na urlop kilka razy, zaś 27% ma zamiar wyjechać tylko raz. Naszą podróż planujemy na 2 do 4 miesięcy przed wyjazdem (29%), ale są i tacy, którzy zabierają się za to na 2 miesiące do 15 dni przed podróżą (24%). Nie różnimy się jednak w tej kwestii od innych krajów europejskich. Podobne podejście mają Belgowie, Niemcy, Czesi
i Szwajcarzy (28-29% z nich planuje wyjazd na 2 do 4 mies. przed podróżą). W porównaniu do zeszłego roku ponad 50% badanych wskazało, że postąpiło wówczas mniej więcej tak samo.
W tym roku 65% Polaków zdecydowało się na wcześniejszą rezerwację urlopowego wyjazdu. Głównym czynnikiem była chęć zaoszczędzenia pieniędzy i uzyskania lepszej oferty. Powody, dla których rezerwacji dokonaliśmy później niż rok temu, są dwa: niepewność co do wysokości ceny wakacyjnego wyjazdu (50%) oraz chęć skorzystania z tańszych ofert last minute (36%).
Zagraniczne kierunki i powody ich wyboru
Polacy szczególnie upodobali sobie 3 kraje, do których co roku wyjeżdżają na urlop. W tym roku również były najczęściej wskazywane w ankiecie. Mowa o Hiszpanii (10%), Włoszech (8%) i Grecji (7%). Te same kierunki cieszą się podobną popularnością w pozostałych krajach europejskich.
Według badanych jest kilka czynników odgrywających istotną rolę przy wyborze miejsca docelowego. Główny wpływ na to, gdzie pojedziemy, ma zasobność naszego portfela (54% wskazań), następnie zwracamy uwagę na to, jakie możliwości na spędzenie wolnego czasu albo atrakcje kulturalne oferuje nam miejsce, do którego jedziemy (53%). Bardzo istotną rolę odgrywa również pogoda i klimat (52% wzrost o 9 p.p. vs. 2023 r.), ale również potencjalne ryzyko związane z konfliktem zbrojnym (47%, wzrost o 28 p.p.) oraz ryzyko ataku terrorystycznego (45%, wzrost o 14 p.p.). Dla Polaków ważne jest również to, w jakim czasie dotrą do miejsca wypoczynku (45%) oraz jakie są koszty życia w kraju, do którego wybierają się na wczasy (39%, wzrost o 18 p.p.).
Obawy związane z podróżowaniem
Kwestia, która najbardziej martwi Polaków podczas ich wymarzonego urlopu to obawa przed tym, że zostaną okradzeni (62%), że zgubią coś ważnego (59%) oraz obawa o swoje bezpieczeństwo (58%). Duży niepokój budzi w nas też możliwość zachorowania w trakcie podróży, jak również w miejscu, do którego zmierzamy (60%).
56% badanych przejmuje się, że miejsce, które wybrali na swój wakacyjny wypoczynek, będzie przepełnione lub będzie zła pogoda podczas ich pobytu (54%). Martwimy się tym, że w trakcie naszego urlopu dojdzie do katastrofy naturalnej (53%), co uniemożliwi nam powrót do domu (55%). Pamiętając czasy pandemii Covid-19, wielu ludzi obawia się wybuchu epidemii (48% wskazań), a co za tym idzie, boimy się jakości placówek medycznych w miejscu, w którym mielibyśmy spędzić swój urlop (53%). Połowa z nas niepokoi się, że nasza wycieczka zostanie anulowana.
Przy większości z tych ryzyk jest w stanie pomóc dobre ubezpieczenie podróżne z pakietem assistance. Firmy w trosce o swoich Klientów dbają, aby placówki medyczne, z którymi współpracują, oferowały opiekę na najwyższym poziomie. Gdy wystąpi taka konieczność, zorganizują wizytę lekarza w hotelu lub repatriację do kraju. Jeżeli lot lub wycieczka zostaną anulowane, to polisa zrekompensuje stratę podobnie w przypadku kradzieży. Jeżeli nasze ubezpieczenie oferuje usługę concierge, to w jej ramach możemy skonsultować dokąd najlepiej wyjechać na urlop, by być bezpiecznym i uniknąć tłumów turystów.
Badanie online zostało zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance w okresie 27.03.2024-22.04.2024 r. we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Czechach, Australii, Malezji, Indiach, Japonii, Singapurze, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hongkongu. W każdym z krajów badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie. Łącznie wzięło w nim udział 21 000 osób, w tym 1000 Polaków.