You are here

Pojazdy elektryczne z dobrą pomocą assistance

Polski rynek elektryków wciąż się rozwija, a z roku na rok przybywa posiadaczy tego typu pojazdów. W I kwartale 2020 r. liczba rejestracji samochodów elektrycznych i hybryd wyniosła o 86% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. W związku z trendem elektromobilności rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów, którzy znają się na obsłudze i usprawnieniu pojazdów elektrycznych. Europ Assistance Polska od kilku lat podnosi kompetencje i szkoli w tym zakresie swoją sieć usługodawców car assistance.

Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, po polskich drogach jeździ 10 701 elektrycznych samochodów osobowych, z których 57% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. Batteryelectricvehicles), a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybridelectricvehicles).

Wzrost udziału tego typu pojazdów na polskim rynku samochodowym spowodował, że serwisy współpracujące z firmami assistance muszą posiadać przeszkolonych pracowników, którzy będą umielii zgodnie z procedurami zabezpieczyć pojazd. Już od roku 2013 Europ Assistance Polska cyklicznie przeprowadza szkolenia dla mechaników i holowników, którzy poszerzają swoje kompetencje z zakresu postępowania z samochodami elektrycznymi. Osoby kończące kurs otrzymują wiedzę merytoryczną na temat obsługi nowo pojawiających się modeli aut elektrycznych, a część z nich dodatkowo uzyskuje certyfikat Stowarzyszenia Elektryków Polskich, dzięki któremu nabywają uprawnienia do obsługi pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Rozwój technologii i innowacje, jakie stosowane są przez producentów samochodów, sprawiają, że podejmowanie się samodzielnej naprawy samochodów jest w dzisiejszych czasach wyzwaniem. Niezwykle istotnie jest zatem, aby powierzyć ten temat specjalistom. Współpracujemy z siecią zaufanych i najlepszych fachowców. Zależy nam na tym, aby wykonywane usługi holowania lub naprawy usterki na miejscu zdarzenia był przeprowadzane w sposób profesjonalny, a przede wszystkim bezpieczny, dlatego duży nacisk kładziemy na szkolenia – mówi Rafał Marczewski, Dyrektor Departamentu Operacyjnego w Europ Assistance Polska.

W Polsce pojawia się także coraz bardziej rozbudowana ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, pod koniec marca 2020r. w Polsce funkcjonowało 1114 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (2 067 punktów). Jednak stacjonarne punkty ładowania, to konieczność

dostania się do nich, a w sytuacji rozładowania pojazdu jedyną opcją może być wezwanie pomocy drogowej. Właśnie dlatego Grupa Europ Assistance postawiła na wdrożenie mobilnego rozwiązania, dzięki któremu pomoce drogowe zostaną wyposażone w zdalne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki czemu będzie możliwe usprawnienie pojazdu na miejscu