Miesiąc Świadomości Raka Piersi powszechnie znany jako Pink October obchodzony jest w październiku już od lat osiemdziesiątych. Wiele osób i firm, aby zwiększać świadomość znaczenia profilaktyki i rutynowych badań ubiera się na różowo i eksponuje różową wstążkę w swoim brandzie. Firma Europ Assistance Polska również co roku stara się poruszać ten temat wśród swoich pracowników, organizując tematyczne webinary.
Rak piersi
Najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie jest rak piersi, stanowi on również najczęstszą przyczynę zgonu. 36% kobiet żyjących z nowotworami to właśnie osoby chore na raka piersi. Chociaż choroba ta kojarzona jest głównie z kobietami, to nowotwór złośliwy sutka występuje również u mężczyzn. Duży wpływ na rozwój choroby mają czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety:
- czynniki reprodukcyjne,
- wiek pokwitania i przekwitania,
- stosowanie preparatów hormonalnych.
Każdą mutację prowadzącą do pojawienia się guzka możemy wcześniej wykryć nie tylko badaniami obrazowymi, ale również w dzisiejszych czasach badaniami genetycznymi. W przypadku nowotworów piersi dużo mówi się o genach BRCA1 i BRCA2, czyli tych genach, które możemy sprawdzić, a które wiążą się
z występowaniem nowotworów rodzinnych – tłumaczy dr Michał Florczak, Dyrektor medyczny w Europ Assistance Polska.
Dlatego w zapobieganiu nowotworom tak ważna jest profilaktyka. Najbardziej znana jest profilaktyka wtórna, czyli badania przesiewowe, których celem jest wykrywanie stanów przednowotworowych i nowotworów w fazie przedklinicznej lub we wczesnym stadium oraz profilaktyka pierwotna.
12 sposobów na zdrowie
Mniej powszechnym rodzajem przeciwdziałania, jest profilaktyka pierwotna, czyli wszystko to, co sami możemy zrobić, aby wyeliminować narażenie na czynniki ryzyka zachorowania. W 1987 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej powstało pierwsze wydanie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Co kilka lat jest ono sukcesywnie aktualizowane i wypuszczane są nowe edycje. Kodeks ten składa się z 12 zaleceń, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Poniżej wspomniane zalecenia:
1. Nie pal
2. Stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego (zarówno w domu, jak i w pracy)
3. Utrzymuj prawidłową wagę ciała
4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu
5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia
6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie
7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy
9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu
10. Kobiety powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią obniża ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi i raka jajnika. Z kolei przedłużone stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która łagodzi objawy menopauzy, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi
11. Zadbaj o to, aby twoje dziecko poddano szczepieniom ochronnym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i HPV
12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania:
- raka jelita grubego,
- raka piersi,
- raka szyjki macicy.
Cały Kodeks wraz z rozwinięciem wszystkich punktów dostępny jest w Internecie.
Pink October w Europ Assistance Polska
W tym roku, aby poszerzyć i zgłębić temat związany z inicjatywą Pink October firma Europ Assistance Polska zaprosiła doktor ginekolog Dominikę Paździor, która poprowadziła webinar poświęcony sprawom kobiecym. Doktor przypomniała, jak ważne jest samobadanie piersi. Dokładnie omówiła i wyjaśniła poszczególne rodzaje nowotworów oraz badania profilaktyczne. Przedstawiła czynniki ryzyka, na które kobiety nie mają wpływu oraz takie, na które poprzez odpowiednie działania można wpłynąć. Ponadto zwróciła uwagę na to, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i co powiedziała co robić w takiej sytuacji. Po prezentacji padło wiele pytań, co tylko pokazuje, jak ważne jest organizowanie podobnych inicjatyw w miejscach pracy.
Już drugi rok z rzędu zorganizowaliśmy dla naszych pracowników spotkanie z lekarzem. Uważamy, że takie inicjatywy w firmach są bardzo potrzebne. Często w tym pędzie związanym z codziennymi obowiązkami zapominamy, jak ważne jest dbanie o zdrowie i regularne badania. Chcemy, aby troska o siebie stała się nawykiem, a nie tylko październikową inicjatywą. Podobny webinar będzie miał miejsce również w listopadzie i będzie skierowany w głównej mierze do mężczyzn – mówi Iwona Jurkowska, Manager ds. Komunikacji i Marketingu w Europ Assistance Polska.