Zima w tym roku powoli daje o sobie znać. Pierwsze przymrozki i opady śniegu już za nami. Część kierowców przygotowała swoje auta na tę okoliczność. Inni wciąż z tym zwlekają. Sezon zimowy to okres, w którym ilość zgłoszeń assistance znacznie wzrasta. Według danych Europ Assistance Polska klienci w tym czasie najczęściej zgłaszają rozładowane akumulatory, zamarznięte płyny czy zamki oraz kolizje spowodowane śliską nawierzchnią i nieodpowiednimi oponami. Dlatego przypominamy, w co warto wyposażyć samochód, aby zima niemiło nas nie zaskoczyła.
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dla części z nas oznacza to daleką jazdę do różnych zakątków Polski. Co zrobić, aby był to czas mile spędzony z rodziną, a nie na poboczu drogi? Warto odpowiednio przygotować swoje auto. Zadbać o niezbędne wyposażenie, zanim spadnie śnieg, a temperatury będą poniżej zera.
Opony zimowe
Gdy średnia temperatura powietrza spadnie poniżej 7°C, należy zmienić opony na zimowe. Nie ma sensu z tym zwlekać. Przy nagłej zmianie pogody możemy mieć duży problem z poruszaniem się po zaśnieżonej jezdni. Dlatego warto śledzić prognozę pogody i być zawczasu przygotowanym. Zimowe ogumienie posiada głębszy bieżnik, który zwiększa przyczepność samochodu na drodze.
Płyn do spryskiwaczy
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zimowy płyn do spryskiwaczy. Nim wyruszymy w trasę, upewnijmy się, że w zbiorniku jest odpowiedni płyn, a w bagażniku jego zapas. Przy okazji zwróćmy uwagę czy nie trzeba wymienić wycieraczek.
Przewody do rozruchu silnika
Odpalanie samochodu przy użyciu kabli rozruchowych to częsta sytuacja zimą. Pakując się na wyjazd, warto włożyć je do bagażnika. Nawet jeżeli nie przydadzą się nam, to będziemy mogli pomóc komuś w potrzebie. Jak dobrać przewody odpowiednie do naszego auta? Najlepiej znaleźć naklejkę na akumulatorze i na jej podstawie dobrać zakres.
Skrobaczka
Na rynku dostępne są różne rodzaje skrobaczek. Plastikowe, mosiężne, połączone z rękawicą, jak również szczotko-skrobaczki, najbardziej praktyczne. Szczotką szybko zmieciemy śnieg, który zalega na szybach oraz to, co z nich zeskrobiemy. Fachowcy polecają kupić taką, która ma mosiężne ostrze. Jest ono gładsze od plastiku, co znacznie zmniejsza ryzyko porysowania szyb. Grubszą warstwę lodu możemy spryskać wcześniej środkami odmrażającymi.
Saperka
Saperkę warto mieć jako stałe wyposażenie auta. Umożliwia odgarnięcie śniegu czy wydostanie się z błota.
Łańcuchy na opony
Łańcuchy są szczególnie przydatne, jeżeli wybieramy się w góry. Na zaśnieżonej czy oblodzonej drodze przyczepność kół do podłoża jest dużo mniejsza. Założenie łańcuchów znacznie ułatwi nam poruszanie się po takiej nawierzchni. Kupując łańcuchy, należy dobrać je do rozmiaru opon. Pamiętajmy jednak, że są one zbędne na odśnieżonym asfalcie.
Ubezpieczenie z pakietem assistance
W sezonie zimowym usługi assistance gwarantujące całodobową pomoc na drodze są szczególnie przydatne. Dostrzegają to również Polacy. Jak wynika
z Ogólnopolskiego Badania Assistance przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance Polska, to właśnie assistance samochodowy jest najpopularniejszy w naszym kraju. Posiada go 91% kierowców, a 87% badanych dodaje, że holowanie pojazdu jest najbardziej przydatnym świadczeniem. Oczywiście assistance to nie tylko samo holowanie. Pakiety oferują szerszy zakres usług:
- usprawnienie na miejscu zdarzenia
- dowóz paliwa
- organizację noclegu dla kierowcy i pasażerów (jeżeli niesprawne auto zostanie
w warsztacie) - możliwość wynajmu pojazdu zastępczego
- kontynuację podróży innym środkiem transportu
Co roku w okresie zimowy obserwujemy wzmożony ruch w Centrum Alarmowym. Nasi konsultanci odbierają liczne zgłoszenia dotyczące zamarzniętych zamków, rozładowanych akumulatorów czy samochodów, które wpadły w poślizg i znalazły się na poboczu drogi. Dlatego, jeżeli mamy podstawową polisę OC warto rozszerzyć
ją o świadczenia assistance. W razie awarii lub kolizji będziemy mogli skorzystać z szeregu przydatnych świadczeń. – radzi Dominika Kantorska Manager Operacyjny – Platforma Auto.